Парламентът прие днес на първо четене промените в Закона за МВР. Най-интересното в тях е възстановяването на ГДБОП и влизането му в структурата на МВР. Също така закриването на министерството на извънредните ситуации и съответно прехвърлянето на „Гражданска защита" и националната система 112 в структурата.
Предвижда се още създаването на самостоятелна дирекция „Миграция" и „Български документи за самоличност", които до сега бяха част от главна дирекция „Охранителна полиция".
Ще бъде създадена и самостоятелна дирекция „Международни проекти" за управление и контрол на средствата от ЕС.
Предвиждат се и промени в разпоредбите за информационната дейност, а също и промени в регламентирането на синдикалната дейност на служителите на МВР.
Срещу проекта скочиха от БСП и ДПС, като и представители на Синята коалиция.
Бившият министър Михаил Миков, който е депутат от БСП определи част от промените в закона като регрес. С промените няма ясно разграничение между политическото ръководство и професионален състава, противопостави се Миков и подчерта, че това е стъпка назад.
Промяната с ГДБОП била, за да има пряко подчинение на политическото ръководство.
Миков бе скептичен и по отношение на промените, отнасящи се до досъдебното производство.
Емел Етем от ДПС определи промените в закона като недобре свършена работа и като основен недостатък изтъкна, че в закона остава неуредена превантивната дейност.
Тя е категорична, че встъпителната дейност изисква отделна структура и че не бива механично да се прехвърлят служби.
Йордан Бакалов от Синята коалиция изтъкна, че с промените ще се увеличи централизацията в МВР и отбеляза, че това е в противоречие с декларираните намерения преди изборите от ГЕРБ.
Като цяло промените той определи като козметични, повърхностни, частични. Според него с връщането на ГДБОП не само, че няма да се избегне дублирането на функции, а напротив - ще се засили.
Бакалов смята, че промените в закона трябва да са временни до приемането на изцяло нов закон.