Установена е връзката между органите на реда в Източногерманския град Кемниц и крайнодесните групи.
Служител на затвор призна, че е разкрил заповедта за арестите на двамата заподозрени за убийството на 35-годишен мъж. Единият от арестуваните – иракчанин с инициали Юсуф А., е подал молба за убежище в България и е имало заповед за връщането му от Германия у нас.
Престъплението повдигна болезнения за Европа въпрос за Дъблинското споразумение и как то функционира на практика. На 13 май 2016 г. съдът постановява иракчанинът да бъде върнат у нас. Не е ясно защо се забавя депортирането му, но изтича 6-месечният срок, в който българските власти носят отговорност за съдбата му и той вече попада под юрисдикцията на германските власти.
Фаталното намушкване с нож в центъра на Кемниц извади на бял свят дълбокото разединение в германското общество, радикализацията в Източна Германия и предизвика реакция в цяла Европа.
"Тези, които казват "Да изритаме всички чужденци" се самозаблуждават. Тези, които казват: "Да затворим портите", се самозалъгват. Това няма как да стане. Европа не е остров на 10 хиляди километра от останалия свят", каза президентът на Франция Еманюел Макрон, цитира НТ.