Учени откриха възможно най-отлежалото сирене в света - ”фета” на 7 200 години, съхранила се в древни съдове, използвани от фермерите на неолита, пишат в. ”Дейли мейл” и БТА.
По време на разкопки в Хърватия изследователите се натъкнаха на грънчарски изделия с остатъци от саламурено сирене по ритони и сита отпреди 7300 години.
Производството на прясно мляко и сирене е свързано с разпространението на земеделието в Европа, което е започнало преди 9000 години. Но досега се считаше, че сиренето в Средиземноморието е възникнало в началото на бронзовата епоха, някъде преди 5000 години. Новото откритие връща назад във времето с 2000 години това производство.
Учените са на мнение, че продукти, подобни на "фета", са помогнали на фермерите от неолита да снижат детската смъртност в своите общности. Укрепналите по този начин популации са можели да се разпрострат в северните и централните части на Европа.
Разкопките са били проведени от екипа на Сара Макклюър от Пенсилванския университет в хърватските села Покровник и Данило Битни. Учените открили по древните съдове следи от мляко, сирене и месо. Сиренето било идентифицирано по остатъците от мастни киселини.