„Среден“ е оценката на коалиционното правителството на ГЕРБ и „Обединени патриоти“, ръководено от министър-председателя Бойко Борисов. Ако краят на европредседателството на България донесе разочарование и засили скептицизма, средата на управленския мандат е белязано от срив на доверие, обявено от ”Медиана”.
Въпреки, че непрестанно се хвалят с ръстове и успехи, министрите и Борисов не изпълняват поетите ангажименти, а хората не са с чак толкова къса памет. Проучване на Фрог нюз на обявените приоритети в началото на мандата показа, че оценката, която е дадена е дори висока.
През април 2017 г., в парламента, малко преди началото на мандата правителството на "Борисов 3" бяха тържествено обявени приоритетите в програмата за бъдещото управление на ГЕРБ и "Обединени патриоти". Всички въпроси които задаваме към постиженията им са риторични, защото според нас отговорите показват неизпълнение и дори провал.
Има ли яснота кога ще се присъедини България към Шенген?
Достиганата ли е 650 лв. минимална работна заплата и 1500 лв. средната заплата или все повече обедняват хората в България?
Оцеляват ли пенсионерите с минималната пенсия от 200 лв.?
Как оценяват управлението на Борисов българите зад граница и защо броят им нараства главоломно?
Къде са електронните винетки и тол-системата? В сектора "Регионална политика" се предвиждаше въвеждане на смесена система на заплащане за преминаването по републиканската пътна мрежа - електронна винетка за леките коли и тол-такса за изминато разстояние за тежкотоварните автомобили.
Колко жилища пострадаха заради некачественото саниране и колко фирми се облагодетелстваха от него? Предвиждаше се продължаване на програмата за енергийна ефективност и увеличаване на финансовия й ресурс чрез нарастващ процент на самоучастие на гражданите. Предвиждаше се да се разшири и обхватът на санирането, като в него се включат и еднофамилни жилищни сгради.
Къде е електронно правосъдие, което трябваше да е факт до края на 2018 г.?
Отчита ли правителството повишаването на цените на храните, увеличаващата се инфлация и фактът, че през юли годишното увеличение на цените достига 3.5%?
Предвиждаше ускоряване на растежа и достигане на БВП от 120 млрд. лв.
Тотален ли е провалът на реформите в социалната сфера, за да излязат майки на деца с увреждания с обвинението „Системата ни убива“ ? Програмата гласеше социалните помощи да се обвържат със заетостта, като всички в трудоспособна възраст, които получават помощи, трябва да се включат в някаква заетост.
Къде е интегрирана информационна система, свързваща в реално време информационните системи на Министерството на здравеопазването, НЗОК, НОИ, НАП, доставчиците на медицински и здравни услуги, каквито са болници, практики в извънболничната помощ, аптеки?
Прехвърлихме ли вече на целия документооборот в електронен вид, което беше обявено, че е един от начините за контрол върху разходваните средства в сектор „Здравеопазване“?
Къде са демонополизация на НЗОК и интегрирана информационна система?
Предвиждаше се изграждането на икономически зони. Къде са?
В енергетиката, освен скандала със сделка на Гинка Върбакова за ЧЕЗ и увеличаване на цените какви са „постиженията“? В тази сферата се планираше продължаване на проучванията на газ и нефт в Черно море. Правителството щеше да се ангажира и с изготвяне на законодателни промени, свързани с въвеждане на пълна либерализация на пазара на електроенергия и газ.
Къде са ревизиите на разходите на ТЕЦ "Марица-изток 2", мини "Марица-изток" и АЕЦ "Козлодуй"?
Колко още души трябва да загинат по пътищата на България, заради състоянието им?
Вижте подробности за представителното проучване на „Медиана“
Благовеста Фармаконова