Разкритието беше направено през 2013 от бившия служител на американското разузнаване Едуард Сноудън, а Европейският съд за правата на човека е сезиран от журналисти и неправителствени организации.
Лондон е получил осъдително решение на Европейският съд за правата на човека за масовото следене на комуникации, съобщава БНТ.
От документите, чието съдържание бе разгласено от Сноудън през 2013 г., става ясно, че британските разузнавателни служби и по-специално Правителствения център за комуникации (GCHQ) играят важна роля в следенето на комуникациите в световен мащаб.
Според от Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) масовото прехващане на съобщения и мерките, взети с цел получаване на данни от доставчици на интернет, е нарушило и чл. 8 от европейската конвенция, регламентираща правото на зачитане на личния и семейния живот.
Прехващането е в нарушение и на чл. 10 от Европейската конвенция за правата на човека, имайки предвид "недостатъчните гаранции, осигурявани за поверителна журналистическа информация".
ЕСПЧ обаче преценява, че системата за споделяне на данни с чуждестранни държави не нарушава ничии права.
Подробности за делото озаглавено Биг Брадър гледа и други срещу Обединеното кралство ( "Big Brother Watch and Others v. the United Kingdom") може да се видят на официалната страница на ЕСПЧ.