Детският психолог Надежда Петрова коментира пред Фрог нюз идеята на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев да въведе обучение за борба с корупцията в детските градини. Ето какво каза тя пред екипа ни:
Етимологията на понятието Корупция - (на латински: corrumpo – покварявам, развращавам, развалям) в най-общ смисъл е злоупотребата с обществена служба за лично облагодетелстване или, по-конкретно – поведение на длъжностни лица, чрез което те или техни близки се облагодетелстват неправомерно и незаконно, като злоупотребяват с поверената им власт.
Може да се предположи, че шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев всъщност е имал много добри намерения, но за съжаление не успял да употреби правилните думи, за да защити аргументите си. Начина по който е формулирана идеята (намерението) на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, за борба с корупцията по-скоро е индикация за състояние на безпомощност и безизходица.
Искрено се надявам намеренията му за антикорупционно образование в детските градини – чрез песнички, игри и подобни похвати, по скоро да са с фокус към основните етични категории като: Добро и зло ; Чест ; Съвест; Дълг ; Достойнство; Щастие. Или казано с прости думи да се помогне на децата да развият специфична чувствителност към собствената си отговорност в отношенията си с другите. Това според мен винаги се е правело в детските градини, тъй като въвеждането на основните етични категории е част от учебно – възпитателната програма.
Но тук веднага възниква един съществен въпрос: Къде е семейството и каква е неговата функция във „възпитаването” на децата в морални ценности?
И Още един въпрос: Означава ли това, че ще се справим с корупцията едва когато днешните 4 – 5 годишни малчугани станат възрастни.
С Надежда Петрова разговаря Диана Йонкова.