Цената на газа се вдига, а оттам парното и топлата вода също. Това навярно нямаше да се случи, ако бяхме предоговорили доставките на синьо гориво с „Газпром”, както направиха повечето европейски страни още миналата година.
Защо това не се случи обяснява пред Фрогнюз зам.-председателят на Комисията по енергетика в НС Валентин Николов.
„Миналата година излезе решение след прекратяване на делото на ЕК срещу „Газпром”, което дава възможност на всички държави да предоговорят цените на база, че има клаузи в договорите, които правят положението на "Газпром" господстващо. Най-големият ни проблем е, че ние имаме един единствен източник на газ и можем да определяме цената на газа по два параметри. Единият оставя цената каквато е, вторият е да се възползваме от цените, които се формират от конкретни хъбове, какъвто е швейцарският. Трябва да видим какво е изгодно за България. Доколкото знам има работна група по този въпрос. Защо досега тя не е излязла с извод, не мога да кажа. Докладът трябваше вече да е готов и да е връчен на премиера”.
"Имаме два проблема – единият е, че ако тръгнем да предоговаряме, „Газпром” може да поиска да предоговорим целия договор и може да се пренасочи транзита на газ през Турция заради "Турски поток" и да не получим неустойки.
Договорът ни с „Газпром” е дългосрочен и няма да изпуснем сроковете за промяна на цената, твърди Николов.
На въпрос не е ли притеснително, че плащаме най-скъпия газ в ЕС, Николов отговори: „Не съм сигурен, че ползваме най-скъпата газ в Европа. Цената й се определя по формула, в която влизат цените на 2 типа мазут и пр. Всички искаха да купуват газ от България, но това не стана, тъй като договорът не позволяваше”.