Шест страни от Северна и Южна Америка искат от Международния наказателен съд да започне разследване за престъпления срещу човечеството във Венецуела. Съдът в Хага за първият път е сезиран от група страни, които внасят жалба срещу една държава.
Искането е внесено от Аржентина, Канада, Чили, Колумбия, Парагвай и Перу, съобщава ДПА. В документът, който е представено на сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, се казва, че са извършени престъпления срещу човечеството след 12 февруари 2014 г., когато избухнаха протести срещу управлението на президента Николас Мадуро.
Петте латиноамерикански страни сред подписалите искането приеха венецуелци, бягащи от икономическата и политическа криза във Венецуела. Само Колумбия е приела близо 1 милион венецуелци.
В искането за разследване се цитират доклади на върховния комисар на ООН за правата на човека, Междуамериканската комисия за правата на човека и на международни адвокати, които са съобщавали за изтезания и извънсъдебни екзекуции. От своя страна Мадуро призова ООН да извърши международно разследване на покушението срещу него. Венецуелският президент претърпя през август опит за покушение, когато няколко дрона с поставени на тях взривни вещества бяха детонирани близо до него, докато изнася реч на военна церемония.
На фона на обвиненията на шестте страни и изказване на американския президент с намек за предприемане на категорични действия, Николас Мадуро посети неочаквано централата на ООН в Ню Йорк, за да участва в сесията на Общото събрание. Предварително Мадуро е обявил, че няма да дойде поради опасения за сигурността си, но сега искал да "защити страната си".
Агенция ТАСС отбелязва, че на сесията на ООН венецуелският президент е имал закрита срещна с руския министър на външните работи Сергей Лавров, предаде
Въпреки заявената готовност от двете страни до момента планувана среща между Тръмп и Мадуро не е обявена.