Психичноболните трябва да са на свобода. Те не са престъпници. Проблемът е, че са в този вид, защото липсва държавна грижа за тях. Нашата държава не предоставя системата от грижи. Те не са хора, които генерират проблем, а хора , които имат ужасно много проблеми. Това каза директорът на психиатрична болница д-р Цветеслава Гълъбова по НТВ.
Когато човек е в обострено състояние , е съвсем естествено да постъпи в болница. След изписване нашите пациенти имат нужда от психосоциална рехабилитация. Такова липсва. В болниците има достатъчно места. В психиатричните болници има едни пациенти, които са трайно настанени. Измамени, близките им не ги искат или извършили тежки престъпления. Те живеят по една година в болницата.
Това са 250-300 души. Държавата е длъжна да направи така, че те да се настанят в социална институция или да направи така, че близките им да ги гледат. Трябва да има мрежа от дневни центрове и армия от психолози и социални работници. Трябва да има водещ на случая. Да се създаде информационна система, но не за да бърка всеки в нея, а да ни даде верни и точни данни какво, колко и как се боледува. Тогава ще можем да планираме здравни разходи. Системата сега е тежко недофинансирана.
До информационната система достъп трябва да имат само психиатри и администраторите, категорична съм. В психиатричен стационар понякога отиват хора с тревожни и панически разстройства. В закона е записано за „служебно ползване“. Това означава, че ще го ползват полиция, прокуратурата, ЧСИ и т. н. Това не е редно. И лекарите дори не трябва да имат достъп до тази информация.
Психиатърът Анета Аничкина допълни : Лечението може да е вътреболнично и извънболнично. Последното липсва така, както трябва. Психичното разтройство не изглежда по един и същи начин. Някои заболявания се експресират по-буйно и хората се страхуват и настройват. Държавата е тази, която трябва да поеме грижата за психично болния човек. Навсякъде по света е така.