За да се случи здравната реформа и предлаганата нова визия за здравеопазването първо трябва да се премахне голямата пропаст между пациенти и лекари създадена изкуствено от усещането, че нещо трябва да бъде спестено или икономисано.
Предложението на Министерството на здравеопазването и министър Кирил Ананиев за допълнително заплащане на зравна здрастраховка коментира в предаването "Лице в лице" проф. Лъчезар Трайков. "Реформата в здравеопазването е уравнение с три неизвестни", каза той.
Според мен, досегашният модел не бива и не може да съществува повече. Здравеопазването ще става все по-скъпо. Така бързо се развиват технологиите в медицината, че здравеопазването ще става все по-скъпо. Ако някой си въобразява, че ще стоим на цените отпреди десет години, няма да се случи точно така. И медикаментите се промениха като цени, и услугите, и изследванията. Естествено, и възможностите се увеличиха. Аз съм щастлив като лекар, че работя днес, а не преди 20-30 години. Тъй като възможностите ми за точна диагноза се увеличиха многократно. За мене това е голямо удоволствие, но струва пари, казва проф. Лъчезар Трайков.
"Трудът на лекаря не съществува реално, няма го в разчета на клиничните пътеки. Има изследвания, медикаменти и други необходими услуги, но трудът на лекаря не е включен. Пациентът може да прочетат и да научат всичко за пътеките, така се формира убеждението за всичко което влиза в клиничната пътека, но също така се вижда, че там труд няма. За него става логично, че ние икономисваме от изследвания, за да имаме заплата. Срещу лекаря застава пациента с голямата си болка и с нагласата, че нещо му се спестява и нещо му се икономисва, това е голяма пропаст. Стига се до пререкания, до повишване на тон. Тази фрустрация трябва да изчезне, не трябва да я има", обясни сегашната здравна система и необходимостта от реформа проф. Трайков. "Трето поколение лекар съм и не мога да повярвам, че лекар може да направи нещо, което да навреди на пациент, но тази фрустрация я има", допълни той.
Според него лекарите могат да зачеркнат политически разлилчия, личностни и кариерни стремежи, защото тях ги обединява Хипократовата клетва. "Дано да издържи министъра и екипа му", коменитра още проф. Трайков, който беше категоричен, че реформа трябва да има.
Според проф. Трайков втория модел, който предлага министерството на здравеопазването е сходен с този, който използват във Франция и работи перфектно. Там има една задължителна система, чрез която се покриват към 60 % от разхода. От там насетне е допълнителна застраховка, която е 1% от заплатата всеки месец, което дава възможност всичко да е безплатно.
"Младите колеги се опитвам да ги убедя, че медицината не е само гонене на пътеките от сутрин до вечер. Ако правим това ще съсипем медицината. Опитвам се да ги науча от една клинична пътека да направят публикация в добро издание", отбеляза още проф. Трайков.