Подобно на урагана Майкъл от четвърта степен, който удари късно вечерта в сряда щата Флорида, пазарът на акции на Уолстрийт също се оказа засегнат от мощна финансова буря, като основните фондови индекси се сринаха с между 3% и 4%, отбелязвайки най-солидни понижения в рамките на една единствена сесия на търговия от месеца февруари насам.
В основата на паниката, която обхвана борсите в САЩ, стоеше растящата доходност на американските дългосрочните държавни облигации, която подсили инвеститорските очаквания за нови многократни повишения на основните лихви от страна на Федералния резерв в рамките на следващите 12 месеца.
Инвеститорите също така се притесняват, че освен растящите реални лихви, негативно влияние върху корпоративните печалби в бъдеще ще окаже и оставащото в сила търговско напрежение между САЩ и Китай. Ураганът от четвърта степен Майкъл, който навлезе снощи в щата Флорида, също допринесе за ескалиралата несигурност на финансовите пазари.
Индексът DJIA приключи търговията в сряда със загуба от цели 831 пункта (спад с 3,15%), а широкият индекс S&P500 се срина с 3,29%, като това беше тяхното най-слабо представяне от 8-и февруари насам.
Най-сериозно пострада индексът Nasdaq Composite, който се раздели с цели 4,08% от стойността си, отбелязвайки по този начин най-драматично понижение от 24-ти юни 2016-а година насам. В основата на този спад стояха агресивните разпродажби на акциите на технологичните компании, като акциите на Microsoft се понижиха с 5,4%, на Apple Inc. - с 4,6%, на Intel - с 3,8%, на Twitter - с 8,5%, на Netflix - с 8,4% и на Amazon.com - с 6,2%.
Драматичният спад накара редица инвеститори и анализатори да започнат да се питат, дали вече не е приключил продължилият цели девет години т.нар. "бичи" пазар - пазар на постоянно поскъпване на акциите.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини Федералния резерв за кървавата баня на Уолстрийт в сряда. "Смятам, че Фед прави грешка", отбеляза Тръмп пред репортери и добави: "Смятам, че Федералният резерв се държи като луд, затягайки прекалено лихвите".
Относно самото поведение на фондов пазар той отбеляза: "Всъщност това е пазарна корекция, която очаквахме от дълго, дълго време. Но аз наистина не съм съгласен с това, което прави Фед".