Убийството на Виктория Маринова вече се отрази на Европа, тъй като за първи път след толкова много години и случаи, които трябваше да възмутят Европа по един или друг начин, беше обърнато внимание на България по толкова масов начин, че дори и сами не можехме да повярваме на това.
Почти няма човек, който да е гледал телевизия и да е слушал радио и да не знае за този случай. Това показва колко масов е той и в комбинация със знанието за България като най-бедната и корумпираната, можете да си представите гърмящата смес, която се получава. Това коментира журналистът Аделина Марини пред БНР.
Марини смята, че имало голямо преувеличение и спекулации, докато се изяснят подробностите около убийството: „Това обаче може да се обясни и с пълната липса на доверие в българските институции, както в България, така и навън. /…/ Основен принцип в журналистиката е да не се избързва със заключения, когато има толкова много неясноти по даден казус. Много се спекулираше, включително и в България, и в чужбина, в социалните мрежи – вече имаше изградена теза, някак си присъдата вече беше дадена, което хвърли огромна мъгла върху целия случай и хвърли в сянка друг голям проблем – България е една от много малкото страни в ЕС, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция.“
Според нея, голямо влияние за премиера Бойко Борисов и неговата реакция след изявленията на Мафред Вебер по повод убийството на русенската журналистка ще окаже предстоящото заседание на ЕНП, което ще бъде преобладавано от темата за това дали партията на унгарския премиер Виктор Орбан – „Фидес“ да бъде изгонена от ЕНП: „Това може да предизвика много по-силно разцепление в ЕНП между либералните течения и по-консервативното течение на партията. Много е възможно Борисов да си предизвика сам сериозни проблеми и по този начин да разтърси самата партията, показвайки, че всъщност Унгария не е единствената с подобни проблеми. Така или иначе или той сам ще реши да смекчи тона, или ще бъде посъветван, за да се запази единството на партията.“