Политическото земетресение от Бавария ще се усети чак в Берлин. След местния вот в южната германска провинция много германски медии вече виждат края на ерата Меркел. Ето някои от коментарите в германската преса:
Ако през пролетта някой все още е вярвал, че още една голяма коалиция, вярно - може и да не е идеалният вариант за управление на страната, но поне ще донесе политическа стабилност и ще предпази социалдемократите от изпадането им в политическо забвение, последните няколко месеца, и най-вече тези избори в Бавария, показаха колко погрешно е всичко това, коментира мюнхенският "Зюддойче цайтунг".
Без значение колко усърдно работят дадени министри, това не е достатъчно - нито за доброто сътрудничество в коалицията, нито като мярка срещу недоволството на хората от работата на утвърдените партии, нито за успешното развитие на тази страна.
Катастрофа, унижение, политическо земетресение
"Берлинер моргенпост" пък посочва, че с допълнително отслабения Християнсоциален съюз (ХСС) и с унижената Социалдамократическа партия (ГСДП) ще ѝ става все по-трудно на голямата коалиция в Берлин. Ще се засилва натискът на лидерката на социалдемократите Андреа Налес за напускане на управляващата коалиция, а лошата новина за канцлерката Меркел е, че политическото земетресение в Бавария ще има отражение и върху нейната партия. Лошото представяне на баварската партия-посестрима приближава края на управлението на Меркел, четем в публикацията.
Без съмнение резултатът от изборите в Бавария ще доведе до разместване на пластовете и до сътресения също и в Берлин, посочва излизащият в Дрезден "Зексише цайтунг". За това обаче ще трябва да се изчакат резултатите и от местните избори в Хесен след две седмици. Политическата динамика понякога се нуждае от изпускателен клапан, иначе се стига до експлозия. И тя сега може да засегне Зеехофер, Налес и Меркел. Всички те обаче са доказали колко политически издръжливи могат да бъдат.
ХСС, ХДС и ГСДП губят своето значение като народни партии, четем в статия на бонския "Генераланцайгер". ХСС трябва сам да се сърди на себе си, защото партията сама си създаде проблемите: председателят на партията и вътрешен министър Хорст Зеехофер се показа като деструктивна сила и на два пъти дори рискува разпадане на коалицията. Може би много от избирателите на ХСС харесват това, че техните представители в Берлин вдигат много шум, но те едва ли искат катастрофа заради самата катастрофа, пише изданието.
Кьолнският "Щатанцайгер" коментира резултата на социалдемократите: "Зеехофер и Зьодер са прави, че участието в централната власт е навредило на партиите. Но ГСДП е жертва, а не извършител. Тя плаща цената за продължителните провокации и блокади в голямата коалиция от страна на ХСС. И няма нужда вече да виним социалдемократите, че искат да напуснат един съюз, в който отдавна вече няма обща идея и вътрешна сплотеност. Много от баварските избиратели сигурно са разбрали, че една фиксирана в собствените си изгоди регионална партия в Берлин не може да поема отговорност за цялата страна и същевременно да действа така, сякаш няма нищо общо с фактическите проблеми и кризи в правителството", коментира изданието.
Ерозията на една народна партия
Не се оправдаха очакванията за имплозия на политическия център в Бавария. Нито пък беше направен завой надясно. Наблюдаваме нещо друго: силна ерозия на може би последната партия в Германия, която с право може да се обяви за "народна партия". ХСС тръгва надолу по стръмното, следвайки пътя на ХДС и ГСДП, които малко го изпреварват, коментира "Щутгартер цайтунг".
И накрая още едно мюнхенско издание - "Мюнхнер меркур" пише, следното: "След подобно колосално поражение Хорст Зеехофер, който води партията вече едно десетилетие, не може да остане на поста си. Дори да е вярно, че канцлерката Меркел с нейната бежанска политика е поставила баварската си посестрима в трудно положение спрямо "Алтернатива за Германия", всичко останало беше свършено от Зеехофер: той въвлече партията си в конфликт с либерално настроените кръгове. На партията ѝ предстоят тежки дни, а когато пушилката се разнесе, Маркус Зьодер може да оглави новата коалиция със Свободните избиратели. Кой друг, ако не той? ХСС претърпя унизително поражение. Но все още не е победен, както твърдят някои в ХДС. Нито пък е унищожен както нещастната баварска Социалдемократическа партия."