Природозащитната организация WWF предупреди, че може се стигне до нов изчезващ вид - рибарите. По повод Световния ден на прехраната (16 октомври) и Световния ден за изкореняване на бедността (17 октомври) организацията алармира за сериозния негативен ефект, който свръхуловът има върху рибите и хората и стартира своята европейска кампания „Риба и за в бъдеще“.
За да задоволим глада си за морска храна, днес ние вадим от океаните повече риба, отколкото те могат да осигурят. Към момента 33 % от рибните запаси в света са подложени на свръхулов, а 60 % са експлоатирани до краен предел. В същото време повече от 3 милиарда души разчитат на рибата като основен източник на протеини.
„Свръхуловът в океаните излага на риск глобалната продоволствена сигурност, както и поминъка на 800 милиона мъже и жени, чиито храна и доходи зависят от рибата. Повечето от тези хора живеят в развиващите се страни“, казва ръководителят на WWF България Веселина Кавръкова.
Рибата и морските дарове са най-търгуваната стока в глобален мащаб. За последните 40 години световните запаси са намалели почти наполовина. Европейският съюз е най-големият пазар на морска храна на планетата, а повече от половината от вноса идва от развиващите се страни. Това прави ролята на европейските потребители много важна. Затова WWF призовава потребителите, търговците и политиците в Европейския съюз да поемат отговорно своята водеща роля в осигуряването на устойчив риболов в глобален мащаб.