България и Румъния са европейските страни с най-много жертви на трафика на хора. Според последните тенденции, социалните мрежи играят все по-ключова роля в набирането на хора с цел сексуална и трудова експлоатация и дори насилствен брак.
339 са жертвите на трафик от началото на годината у нас, като значителна част от тях са жени, съобщава БНТ. Много от хората, попаднали в мрежите на трафиканти, често се отмятат от показанията си пред съда заради страх или неразбиране на реалния проблем.
Световните тенденции сочат, че чрез покани в социалните мрежи потенциални престъпници и дори терористи с арабски произход набират жертви за принудително или фиктивно сключване на брак, който дава билет за свободно движение на територията на Европейския съюз. Интернет и социалните мрежи са механизъм не само за "зарибяване" на жертви, но и за контрол.
Интернет все по-често се използва за разпространение на порнографски материали, а след това и за изнудване на заснетите хора в тях. В този случай най-уязвими са децата, младите жени и хората с по-ниска интернет култура, които са застрашени да влязат в тъмната статистика за трафика на хора. Бедност, социално изключване, отпадане от училище-това са причините, заради които България е сред основните страни, от които чрез измамни обещания се набират хора за трафик в Европа.
Предлагането на изключително примамливи оферти за земеделска работа в чужбина, крият риск хората да бъдат въвлечени в схема за полагане на робски труд. Великобритания често е адресът, където много българи работят във ферми при потресаващи условия.