Европейската космическата агенция даде старт на изключително амбициозна мисия до Меркурий. Тази сутрин към най-близката до Слънцето планета полетя апаратът ”БепиКоломбо”. Проектът е на стойност 1 милиард и 85 милиона долара и се осъществява заедно с Японската космическа агенция.
С ракетата-носител Ариана V тази сутрин от космодрума Куру във Френска Гвиана беше изстрелян космическият апарат "БепиКоломбо". Наречен на името на чест на италианския математик и инженер Джузепе Коломбо, апаратът пое на седемгодишно пътуване към Меркурий. Меркурий е планета на екстремните крайности и достигането й също изисква екстремни техники, навигационни решения и опит, казват от Европейската космическа агенция, цитирана от БНТ.
Апаратът ще пропътува 9 милиарда км. в течение на седем години. Максималната му скорост ще е 60 км/с. Целта му е да търси отговори за някои от загадките на най-слабо изследваната планета в Слънчевата система - например леда в нейните кратери и мощното ѝ магнитно поле, резултат от огромното желязно ядро. Меркурий е на разстояние от едва 58 милиона км. от Слънцето и температурите на повърхността ѝ варират от 450 градуса по Целзий до минус 180.
Има следи и от някогашна вулканична активност, а един ден там е равен на 58 земни денонощия. "БепиКоломбо" ще достигне целта през 2025 година. Тогава от него трябва да се отделят две отделни сонди - европейска и японска - всяка в своя орбита, които независимо ще изследват Меркурий. В продължение на четири години планетата беше изучавана от сондата "Месинджър", изпратена от НАСА. Нейната мисия приключи през 2015 г.