Минималната заплата става 560 лв. от догодина., като през 2021 г. ще достигне 650 лева. Това са част от приоритетите в законопроекта за държавния бюджет за 2019 г., публикуван заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2019-2021 г. от Министерството на финансите.
В законопроекта е предвидено увеличение с 10% на заплатите в бюджетния сектор, както и 20% увеличение за педагогическия персонал. Разходите за образование са 330 млн. лв. (до удвояване на средствата за възнаграждения през 2021 г.).
За отбрана са предвидени 1.893 млрд. лв. или 1.58% от БВП до достигане на 2% от БВП до 2024 година.
В социалната политика ще бъдат отпуснати 150 млн. лв. повече за хората с увреждания, 40.4 млн. лв. помощи за отопление и 7 млн. лв. за помощ за деца без право на наследствена пенсия от починал родител.
В актуализираната бюджетна прогноза са представени средносрочните икономически перспективи и приоритети на правителството, както и основните параметри на бюджетната рамка за следващата година. Нов момент в съдържанието на прогнозата е включването на повече информация при представянето на разходните политики – както с фискални измерители, така и посредством ключови индикатори за измерване на степента на изпълнението им, уточняват от финансовото ведомство.
С проектобюджета за 2019 г. финансовият министър Владислав Горанов предлага бюджетът на МВР за тази година да бъде увеличен със 100 млн. лв. Причината е, че в началото на януари премиерът Бойко Борисов обеща увеличение на полицейските заплати, след като бюджетът за 2018 г. вече беше приет. Увеличението стана факт от март, а сега предстои да бъде узаконено от депутатите.
С преходните и заключителните разпоредби на проектобюджета за 2019 г. се предлага да се увеличат със 100 млн. лв. средствата на вътрешното ведомство за персонал през тази година.
Разпределението по политики на 100-те млн. лв. изглежда така: с 62 млн. лв. повече ще отидат за противодействие на престъпността и опазването на обществения ред. С близо 19 млн лв. ще се увеличат средствата за охраната на границата и с малко над 15 млн. лв. за пожарната. С близо 5 млн. лв. ще нараснат средствата за управление и развитие на системата на МВР. Всички пари ще отидат за заплати, се разбира от законопроекта.
В средата на януари премиерът Бойко Борисов беше обещал още, че при добра събираемост през настоящата година има възможност за ново увеличение на полицейските заплати - с 10% от началото на 2019 г. Тогава той обясни промяната на предизборните обещания на ГЕРБ за приоритетно финансиране на образованието, инфраструктурата и здравеопазването с това, че "светът става лош и още по-лош ще става".
Думите му намират отражение и в бюджета за следващата година, тъй като парите за МВР са увеличени с над 200 млн. лв. и от 1.2 млрд. лв. е заложено да бъдат 1.4 млрд. лв.
Впечатление прави, че правителството смята да задели повече пари за подслушване. Държавна агенция "Технически операции", която получи 2 млн. лв. отгоре за подслушване, плавно ще увеличава бюджета си от 52.131 млн. лв. през 2019 г. с по 100 хил. лв. през следващите две. В същото време се прави плавно свиване на парите за органа, който контролира употребата на специални разузнавателни средства (СРС) - Националното бюро за контрол на СРС. От 1.6 млн. лв. за следващата година до края на тригодишната рамка парите трябва да паднат до 1.49 млн. лв.