От проекта на Закон за държавния бюджет за 2019 става ясно, че Националният институт по метеорология и хидрология излиза от Българската академия на науките и отиват в МОН с цялото си имущество и в пълен състав. Това ще стане на 1 януари 2019 г.
Метеоролозите и хидролозите напускат Академията след 57 г. Преобразуването е записано в преходните и заключителни разпоредби на проекта на Закон за държавния бюджет за 2019 г., който Министерството на финансите публикува вчера за обществено обсъждане. Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) става самостоятелно юридическо лице с бюджет в рамките на бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН).
Бюджетът на новата структура ще бъде увеличен с 10% спрямо сегашния и ще се управлява от ръководителя на НИМХ, пише в проекта. "Считано от 1 януари 2019 г. имуществото, архивът, както и всички права и задължения, включително и членствените правоотношения в национални, европейски и международни организации по метеорология и хидрология, и правото да обучава докторанти по акредитирани докторски програми, на Националния институт по метеорология и хидрология при Българската академия на науките преминават към Националния институт по метеорология и хидрология към министъра на образованието и науката", пише още в проектозакона. Месец след влизането в сила на закона МС трябва да утвърди правилник за устройството и дейността на НИМХ. За НИМХ няма да важи забраната за увеличаване на общата численост на персонала на администрацията на изпълнителната власт, вписана в Закона за администрацията с поправка от септември тази година.
Според министърът на образованието и науката Красимир Вълчев това е единственият начин, който гарантира, че няма да прекъсне хидро-метеорологичното обслужване на държавата и че от 1 януари НИМХ ще продължат да работят безпроблемно.