Ще има ли избор при избора на конституционни съдии от квотата на магистратите? Този въпрос коментира Иванка Иванова, ръководител на Правната програма на ”Отворено общество”. Става дума за 10 номинации, отбеляза Иванова.
Според нея "може да се очаква конформистки избор. Тя подчерта, че има разминавания между нас и останалите държави в ЕС.
У нас много рядко на Конституционния съд се гледа като на едно цяло, особено, когато се излъчват кандидатите. Не се отчита общото състояние на съда – да го балансират като експертиза в определени области или като полова квота. Освен това, не остава никаква възможност за приемственост. Когато бъде обновяван с една трета, това се запазва. Тенденцията към това да бъде непредвидим е много лоша за един съд, каза още тя пред БНР.
Иванова подчерта също, че "сериозните нарушения на правата на човека се решават в Страсбург. Това се дължи на факта, че нямаме национален механизъм, по който да решаваме конституционните проблеми на правата на човека вътре в страната. Вместо да се въведе индивидуалната жалба, която да позволи на гражданите директно да се обръщат към КС, бяха въведени палиативни мерки, посочи тя.
Истината е, че има ограничен брой хора, които могат да бъдат кандидати и изборът се прави от ограничен кръг хора, които и без това са материално задоволени. Струва ми се, че прекомерната публичност е пречка и причина някои кандидати да се отказват. Не бих правила проблем от това, че не са официално обявени хората, между които се прави изборът. Конституционният съд у нас действа произволно и това е сериозният проблем, смята Иванова.