България е слязла от 50-то на 59-то място в класацията на Световната банка за условията на развиване на бизнес в държавите по света. Това се посочва в разпространения днес доклад ”Да правиш бизнес 2019” (Doing Business 2019).
Рейтингите се изчисляват въз основа на критерии като започване на бизнес, получаване на разрешителни за строителство, достъп до електроенергия, регистриране на собственост, плащане на данъци, трансгранична търговия, спазване на договори, достъп до кредитиране, процедура по несъстоятелност и излизане от нея, както и защита на миноритарни инвеститори.
На първо място и тази година е Нова Зеландия с най-благоприятна среда за правене на бизнес, следвана от Сингапур, Дания, Хонконг, Южна Корея, Грузия, Норвегия, САЩ, Великобритания и Македония. В дъното на класацията са Сомалия (190 място), Еритрея (189 място) и Венецуела (188 място).
От началото на изготвянето на доклада "Да правиш бизнес" през 2003 година, той е вдъхновил над 3500 реформи в единайсет области на бизнес регулации, измервани от този документ, се посочва в доклада, публикуван на неговия сайт.
Тази година се отчита връх в реформите по света - 128 икономики са предприели рекордните 314 реформи за периода 2017-2018 година. Общо 128 икономики съществено са подобрили регулацията си, като са улеснили правенето на бизнес във всички измервани от доклада области. Най-значителен напредък отбелязват Афганистан, Джибути, Китай, Азербайджан, Индия, Того, Кения, Кот д'Ивоар, Турция и Руанда.
По света регистрирането на компания сега отнема средно 20 дни и струва 23 процента от дохода на глава от населението спрямо 47 дни и 76 процента от дохода на глава от населението през 2006 година. Според доклада средното време за подготовка, внасяне и плащане на данъците е спаднало от 324 часа през 2005 година на 237 часа през 2017 година.