Парите за здравеопазване са изключително малко. Нека не се говори, че много пари наляхме, ама те изчезват. Това коментира проф. Радослав Гайдарски в ефира на Bulgaria ON AIR.
Парите за здравеопазване у нас ще бъдат увеличени с близо 500 млн. лева, но проф. Гайдарски уточни, че на глава от населението дори Македония, Албания и Босна и Херцеговина отделят повече средства за здраве.
Той подчерта, че финансирането на здравеопазването ни е най-ниско спрямо страните от Европейския съюз. По думите му болният въпрос е как се разпределят парите. "Не се разходват правилно. Всеки директор прави обществена поръчка и може да закупи даден продукт на цената, която той успее да спазари. Такова нещо в света няма. Принципалът е министърът, той трябва да следи за разходването на тези пари", обясни проф. Гайдарски.
"Как може един директор да е милионер, а болницата да е фалирана?", запита гостът. Проф. Гайдарски коментира и предложенията на министър Кирил Ананиев за реформа в здравеопазването. "Трябва да се измисли нещо друго. Това не е реформа. Трябва да се въведе жестока дисциплина. Всички държавни и общински болници трябва да бъдат под съответен контрол", обясни той и определи клинични пътеки "ужасни". "Болното здравеопазване се лекува. Най-основното е лошата организация на здравеопазването. Второ - зле финансираната система в България", завърши медикът.