Финансовият министър Владислав Горанов заяви вчера, че след 12 години нашият БВП ще стигне до 75% от този на Европа. Ако това е така, аз още днес излизам на улицата да протестирам. Това заяви в предаването „Лице в лице” икономистът проф. Димитър Иванов.
Въпросът е в скоростта на икономическия ни растеж, в качеството на този икономически растеж, в необходимостта от една бърза, ефективна, технологична модернизация на българската икономика, защото икономиката ни буксува. Средната класа обеднява, обедняването сред долните слоеве, маргинални слоеве, по-бедни слоеве, продължава с голяма скорост”, каза икономистът.
Данни на статистиката показват, че от октомври миналата година до октомври тази година инфлацията е 3,7%.
Разходите за храна и безалкохолни напитки на лице от домакинството са се увеличили с 8% за последната година, за жилище, вода, електроенергия, отопление – с 8,6%, за здравеопазване с 10,4%, за транспорт, съобщения и услуги – 18,7 %, са се увеличили цените, култура, отдих и образование – цените са се увеличили с 31,3%, за данъци и социални осигуровки – 12, 2%.
По думите му, политико-електоралните желания на правителството, желанията да се удовлетворят интересите на определени важни социални групи не бива да доминират над макроикономическия реализъм и рационализъм съобразно реалностите, в които се намира нашата икономика.
В България има хиляди младежи, които създават нови бизнеси, но нямат инвестиционни стимули. Данъкът е изчерпан като стимулиращ инструмент, добави икономистът.
Кабинетът разписа некролога на политиката на малките пици, които Симеон Дянков предлагаше. Бюджетът не отговаря на въпроса как ще заработи двигателят на икономиката. Той е разработен по стария ведомствен подход. Увеличавайки социалните разходи, трябваше да се отговорим как ще се увеличат капиталовите.