Общото събрание на Интерпол трябва да избере в Дубай нов президент на организацията. Постът беше овакантен, след като през октомври властите в Пекин задържаха и обвиниха в корупция китаеца Мън Хунвей. Фаворит при гласуването е руснакът Александър Прокопчук. Кандидатурата му предизвика безпокойство във Вашингтон и някои европейски столици и въодушевление в Москва.
Четирима американски сенатори изпратиха писмо до президента Тръмп, в което се обявиха категорично против кандидатурата на Прокопчук. Според тях избирането му на поста е като да повериш охраната на курник на лисица. "Русия рутинно злоупотребява с Интерпол с цел разчистване на сметки и тормоз над политически опоненти", написаха сенаторите.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от БНР, определи действията им като намеса в избора на международна организация. "В чуждестранните медии се наблюдава кампания, насочена към дискредитирането на руския кандидат за поста президент на Интерпол", заяви на свой ред говорителят на руското министерство на вътрешните работи Ирина Волк и добави: "В тази връзка смятаме за недопустимо политизирането на Интерпол като професионална международна организация, обединяваща усилията на 192 държави в борбата срещу транснационалната престъпност и тероризма".
Кандидатурата на Александър Прокопчук предизвика остри реакции в Литва и Украйна. "Ако Прокопчук бъде избран за ръководител на Интерпол, то Литва заедно с другите демократични страни незабавно трябва да разгледат възможността за напускане на тази организация", се посочва в приета от литовския сейм резолюция. В същия дух се изказа и украинският министър на вътрешните работи Арсен Аваков.
От 2011-а година Александър Прокопчук работи като началник на Националното централно бюро на Интерпол към руското министерство на вътрешните работи. На 10 ноември 2016-а година той беше избран за вицепрезидент на организацията.