“Телефон 112 - моят SOS номер” не е просто каламбур, свързан с функционирането на спешната линия. Това е темата на конкурс за литературно произведение, обявен от Главна дирекция “Национална система 112″.
Конкурсът се провежда в рамките на едномесечна кампания. Неговата цел е да популяризира европейския номер сред различни целеви групи от Ямбол, Пловдив, Велико Търново, Враца, Добрич и Благоевград, съобщават от пресцентъра на Гражданска защита.
В инициативата, която е адресирана изключително към подрастващите, могат да участват със стихотворение или разказ ученици на възраст от 7 до 15 години. Конкурсните текстове трябва да отразяват по художествен начин какво знаят децата за спешната линия, в какви случаи и как и се търси помощ на телефон 112.
Победителите в конкурса ще бъдат определение от компетентно жури. Наградите на призьорите ще бъдат връчени на 16 декември в Югозападен университет “Неофит Рилски” в Благоевград. Градът, според наши източници, не е избран случайно, защото той все още носи името на идеолога Димитър Благоев, чиито възгледи кипват кръвта на шефовете на спешния телефон. Вместо да се вземат в ръце и да подобрят качеството на работата си, те са решили да се занимават с поезия и социгри, конкурси в стил "Бързи, смели, сръчни" и "Димитровска награда", където инициаторите лично са участвали или поне наблюдавали.
По време на подобни на тези конкурси обикновено се появяваха суперсмешни и доста глупави стихчета в "помощ" на деца и възрастни, които трябваше да се запознават с "използуването на микротелефонната гарнитура" и "за какво служи маркучът на противогаза". Прочетете четиристишието от 70-те години на миналия век, което може с две ръце да кандидатства в конкурса на "112" и дори да го спечели.
Мечката се мие, чисти
във потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка?