АКТУАЛНО


Общоевропейски закон „Магнитски” искат депутати от 20 държави

1 7730 08.12.2018
Общоевропейски закон „Магнитски” искат депутати от 20 държави
Руският адвокат Сергей Магнитски, който загубва живота си в руски затвор.

80 депутати от 20 държави заявиха, че за да се наложат по-строги санкции срещу нарушителите на човешките права, действащи по целия свят е необходимо общоевропейско законодателство, наречено на името на убития руски адвокат Сергей Магнитски. В момента в 6 държави има прието законодателство ”Магнитски”. Това са САЩ, Канада, Великобритания, Естония, Латвия и Литва.


Писмото на депутатите е разпространено едновременно в 25 европейски и американски медии. Текстът на призива е публикуван първо в "Туитър" в профила на британския бизнесмен Бил Браудър, който е работил със Сергей Магнитски и е основен двигател на приемането на закона в САЩ и други държави. Самият Браудър е посветил години, за да убеди правителствата на САЩ, Канада и още няколко други страни да приемат това законодателство в памет на убития в руски следствен затвор Магнитски.

 

Юристът на фонда Hermitage Capital Сергей Магнитски разкри схема за кражба в особено големи размери на средства от държавния бюджет на Русия. По-късно той беше арестуван по дело за укриване на данъци и през 2009 г. умря в следствения изолатор след мъчения, описани то Браудър в книгата „Червена бюлетина“.  Бизнесменът два пъти получава присъда задочно в Русия на 9 години затвор по скалъпени обвинения за мошеничество, укриване на данъци и преднамерен фалит.

 

Ето и текстът на писмото, разпространен от Бил Браудър:

 


.

 

"За създаване на общоевропейски закон „Магнитски”

Понякога едно име означава всичко. В този случай името на Сергей Магнитски в целия свят е синоним на борбата с нарушенията на правата на човека в XXI век. Неговата жертва е в съзвучие с жертвите на нарушенията на правата на човека от всяко кътче на света. С неговото име бяха приети закони, чрез които последва сериозни последствия за нарушителите на човешките права.

 

Сергей Магнитски беше руски адвокат, който на 37 години пожертва живота си, изправяйки се срещу корупцията на режима на Путин. Начинът, по който руското правителство опитваше да скрие убийството и да оправдае въвлечените в него, се превърна в символ на клептокарцията и безнаказаността. Заради това смелата саможертва на г-н Магнитски прехвърли националните граници и заговори с хората.

Законите "Магнитски", с които се въвеждат санкции по отношение на визите и замразяването на активите на лица, нарушаващи правата на човека, се превърнаха в символ на борбата с безнаказаността и клептокрацията в целия свят. В XXI век се извършват множество нарушения на човешките права в името на финансовата изгода.

 

Прицелването в парите на тези престъпници в чужбина и тяхното движение е един от най-ефективните способи те да понесат последиците. Не може да има безнаказаност за генералите в Мианма, които преследват рохингите, за търговците на оръжие, които нарушават ембаргото за доставки на оръжие в Южен Судан, насилниците от Централноафриканската република или убийците на саудитския журналист Хашоги.

Заради това идеята за закона "Магнитски" започнала с руското зверство вече е глобална по своя мащаб. Нарушителите на човешките права в Саудитска Арабия, Никарагуа, Южен Судан, Бирма и много други страни са под прицела на законодателството "Магнитски" в 6 страни: САЩ, Канада, Великобритания, Естония, Латвия и Литва.

 

Сега сме длъжни да направим следващата смела крачка. Трябва да създадем Закон "Магнитски" в мащабите на цяла Европа. Европейският парламент много пъти вече е призовавал за това и през 2014 година дори предложи да бъдат въведени забрани за визи и замразяване на активите на лица, отговорни за убийството на Магнитски. Само няколко държави-членки приеха това предложение.

 

Европейският съвет не успя да постигне резултат, но най-накрая тази инициатива набира скорост. През лятото холандското правителство формулира конкретно предложение, което в момента се консултира с всички държави-членки на ЕС. Този проект е точно това, от което се нуждаем: способността да се прилагат глобални санкции - с един очевиден пропуск. Холандското правителство все още не го е определило като Закон "Магнитски".

 

Някои твърдят, че името на Магнитски по някакъв начин ще затрудни единодушното одобрение на закона. Ние не вярваме, че нашите държави биха наложили вето върху законопроект за човешките права само заради името му, а ще го приемат заради подкрепата си за правата на човека по света. До каквото и да доведат преговорите, ние винаги ще го наричаме "Законът "Магнитски".

 

В понеделник, 10 декември, европейските министри на външните работи ще се срещнат, за да обсъдят предложението на Холандия. Дори и един глас против ще означава краят на това законодателство. 

 

Ето защо парламентаристите и депутатите от 18 държави-членки на ЕС призовават правителствата си да укрепят позицията на ЕС като маяк за правата на човека и международното право.

 

Настояваме нашите правителства да гласуват за европейски закон "Магнитски", който да има глобален обхват. Настояваме да почетат името на Магнитски и да се борят с безнаказаността по целия свят. 

 

Не можем да мислим за по-добър начин да празнуваме Деня на правата на човека и 70-та годишнина от Всеобщата декларация за правата на човека този понеделник."

 

От поста на Браудър в Туитър може да се видят и всички публикации в медии от цял свят.
 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама