Това отношение към гражданите е атрибут на авторитарна, а не на демократична и правова държава! Няма съмнение, че процедурата по приемане на този закон цели пълно подчинение на гражданите и бизнеса на интересите на управляващите, а самият закон се превръща във властови произвол облечен във формално-правен камуфлаж.
Това се казва в становище на Демократична България, изпратено до президента Румен Радев с искане да бъде наложено вето върху промените в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, приети то Народно събрание на 20 декември 2018 г.
„Народното събрание на Република България абсолютно арогантно, демонстративно и в нарушение на фундаментални правни принципи създаде законови норми, с които се отрече едновременно от нашата принадлежност към ЕС, към общочовешките ценности, утвърдени в Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и от основни елементи на правовата държава, каквито са независимостта на съдилищата, неприкосновеността на частната собственост и презумпцията за невинност. Резултатът от това безпардонно поведение е създаването на инструмент, който позволява българските граждани, които не са извършили никакво закононарушение да бъдат лишавани от права по начин, който е неприложим дори към установени престъпници във всички други държави-членки на ЕС. Всичко това се случва, защото у нас политическото статукво отказва да реформира прокуратурата, поради което конфискацията в рамките на наказателното производство не работи.“, се казва в становището подписано от Христо Иванов и Атанас Атанасово като съпредседатели на Демократична България.
С приетия закон се създава възможност за политически репресии на неудобните лица. Освен това според анализа на демократите променените норми нарушават правото на Европейския съюз, приет е в нарушение на всички минимални стандарти на принципа за прeдвидимост на законовите норми, присъщ на правовата държава.
„Цялата процедура по приемане на този Закон не оставя съмнение за преследваната цел – пълно подчиняване на гражданите и бизнеса на интересите на управляващите. Самият закон се превръща във властови произвол облечен във формално-правен камуфлаж.“, завършва писмото до президента Румен Радев.
Припомняме, че вчера главният прокурор Сотир Цацаров също възрази срещу приемането на промените.