Заради сривове в системата и незавършено обновяване на регистрите няма актуални данни за раждаемостта в България. Това става ясно от информация и опровержение разпространени от Министерството на здравеопазването, заради публикации на данни взети от официалния Регистъра на ражданията в България.
"Данните от Информационната система за ражданията (Регистъра на ражданията в България) към настоящия момент са в процес на актуализация. Например, според Регистъра на ражданията в Област Видин от началото на годината до настоящия момент са родени 75 деца. По официални данни от двете лечебни заведения на територията на областта общият брой на новородените към 31 декември е 330."
Това гласи информацията от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Данните от регистъра не са актуални, тъй като, от една страна, през 2018 година бяха установени, а впоследствие и отстранени, няколко технически срива в системата, обясняват още от МЗ.
В момента данните от регистърът на Министерството на здравеопазването показват, че 46 222 бебета са се родили от 1 януари 2018 г. до днес. Друго, което се вижда от регистъра е, че миналата година новородените бяха 58 085, през 2016 г. - 61 014, през 2015 г. - 61 374, през 2014 г. - 63 848. Най-обезпокоителни са данните от област Видин, където според регистъра през годината са се родили само 75 деца, съобщава Lentata.
Тревожно ниските цифри от МЗ обясняват освен със сривове в системата и с отпадането на задължението на лечебните заведения в тридневен срок да подават централизирано информация за осъществените раждания и параметрите, свързани с тях.
Регистърът не работи и не се актуализира и заради провеждана в момента обществена поръчка за осъществяване на проекти, които да следят статистиката и данните.
„Министерството на здравеопазването осъществява Проект „Доизграждане на Национална здравно-информационна система (НЗИС) – етап 1 и етап 2“, като част от която е предвидено разработването и внедряването/ надграждането и интеграцията с НЗИС на минимум 30 електронни регистъра от Сектор „Здравеопазване“, като тук попада и регистърът на ражданията. В момента се провеждат обществените поръчки за изграждането на НЗИС.“, се казва още в съобщението на Министерството на здравеопазването.
Няма информация кога се очаква реализацията на проекта, нито какви са реалните данни за раждаемостта в България, освен посочения пример за Видин. От МЗ не посочват и къде и как се събира и съхранява в момента тази информация.
Припомняме, че през тази година в редица системи в държавни институции имаше сривове и спиране на работата им. Най-продължително не работеше Агенцията по вписвания.