Не празнувам много именните си дни. Баща ми академик Илчо Димитров беше голям привърженик на именните дни. Ще видя, дали ще празнувам. Празникът е делничен ден, понеделник, вторник се работи. Не е като едно време да се оставя съобщение във вестниците от типа: ”Иван Илчев няма да приема на именния си ден.” Това го има във вестниците от миналия век.
Никой нямало и да го посещава, но човекът прави обявлението , за да се види колко е търсен и значим. Това разказа пред Фрог чл. кор. проф. Иван Илчев на Ивановден.
Професор Илчев сподели и очакванията си за 2019 г: Толкова са объркани нещата. Толкова много скандали станаха. Непредсказуемо е. Трудно е да се каже, каквото и да било. Последното свидетелство е сагата с винетките. Помня, как директорът на АПИ, септември или октомври, в интервю каза, че всичко ще е готово до 15 декември. Но се оказа, че електронните винетки не са готови досега. Заслужават си оставките, смята той.
Той коментира и някои от проблемите и успехите на образованието: Специално през последните години във висшето образование има една положителна тенденция. започна да е по-голямо финансирането, което оказва влияние на качеството на крайния продукт. Голяма положителна роля играят и рейтингите. И второ - от много години насам започнаха да се отпускат средства за наука. Вече работи програмата "Образование, наука и интелигентен растеж".Сформирани са три центъра за върхови постижения, които се оглавяват от СУ и БАН. Има и дванадесет Центъра за компетентност, което е положително. Има програма към МОН в подкрепа на младите учени, завършили докторат. Те получават допълнително финансиране и това е с цел да останат в България. Повишиха се заплатите на учителите, което от една страна е положително. Но от друга страна се получава парадоксът, че един учител получава по-висока основна заплата от един професор в СУ. А всъщност учителите се подготвят от преподавателите в университета, заяви проф. Илчев.