В шотландския град Сейнт Андрюс започна срещата на Г-20, на която трябва да бъдат обсъдени въпроси, свързани с реформите в икономиката и климатичните промени, съобщава Си Ен Ен.
Домакин на срещата е британският министър на финансите Алистър Дарлинг. Сред гостите са и представители на Международния валутен фонд и Световната банка.
Това е последната среща на Г-20 за тази година. Форумът има за задача да установи баланс между страните, които все още усещат последствията от рецесията, като Великобритания, и тези, чиито икономики отчитат икономически ръст, като Австралия.
Очаква се в заключителната декларация от срещата да се повторят предупрежденията за това, че е твърде рано държавните субсидии да бъдат прекратявани. Мнение, подкрепено от Дарлинг, който по-рано призова страните да бъдат предпазливи.
„Изключително важно е да предприемем мерки и да дадем начало на процеса през почивните дни”, каза Дарлинг в петък вечерта. “Нуждаем се от мерки за подкрепа на потреблението и за възстановяване на финансовата система, защото ние все още не можем да бъдем уверени в това, дали инерцията на глобалното възстановяване е достатъчна, за да бъде то дълготрайно”, каза още британският финансов министър.
Дневният ред за събота ще се фокусира върху три области: структурните реформи в икономиките, стимулите и стратегиите за преодоляване на настоящата криза, и финансирането на борбата с климатичните промени, която според Дарлин е „неотложен въпрос”.