ПОЛИТИКА


Еureporter.co нищи скандала с купените паспорти в Брюксел

0 6699 08.01.2019
Еureporter.co нищи скандала с купените паспорти в Брюксел
Катя Матева

Със заглавието „#България: Разкриват, че корупцията при продажба на паспорти стига до върха“ сайтът eureporter.co в Брюксел разнищва скандалите около Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). От медията са интервюирали бившата шефка на дирекция „Българско гражданство“ в ДАБЧ Катя Матева за сигналите, които тя е подавала срещу ръководството.


В началото на материала се припомня, че в България има разследване за издадените документи за българско гражданство за последните 10 г., „период, който съвпадна с двата мандата на предишния президент“, уточнява сайтът. Медията отбеляза, че е разкрита корупционна схема, която се оказва свързана с управляваща партия. Пише, че през 2016 г. Матева е блокирала издаването на около 7000 документа, тъй като не отговаряли на изискването за български произход. Изданието твърди, че това е довело до уволнението й и до публични критики от вицепремиера Красимир Каракачанов. Според тях тезата на Матева е доказана след последвалия арест на шефа на ДАБЧ Петър Харалампиев. Тя самата все още се бори срещи нечестното й освобождаване от поста. Сайтът припомня, че на 29 октомври миналата година прокуратурата обяви, че е разбила корупционна схема, задвижвана от чиновници, които дали паспорти на хиляди чужденци срещу подкупи до 5000 евро. Отбелязва се и свързаността на Харалампиев с ВМРО. Отбелязано е, че арестите са 5 години след първоначалното разследване на Матева и две след като тя се опитала да прекрати порочната практика. Твърди се, че тя е информирала българското разследване, че лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, сега вицепремиер, е получавал между И550 и И1,500 за всеки македонец, получил наш паспорт.

 

Пред изданието Матева заявява, че е започнала да сглобява пъзела през 2012 г. Имало човек, който твърдял, че представлява между 2 и 5 хил. души. Адресите на желаещите гражданство били еднакви, имало около десетина, които постоянно изскачали. Един от адресите на посрединиците бил на столичната ул. „Пиротска“ 5, където има офис на ВМРО, друг на „Искър“ 6 съвпада с този на имот на фондация, обвързана с партията. Много от кандидатите се регистрирали в благоевградското село Бело поле, където кметът от ВМРО управлява трети мандат. Тя заподозряла измамна схема заради адреси в трафопост, малки апартаменти и необитаеми сгради, които били посочени като дом за десетки и дори стотици хора.

 

Когато Матева надушва скандала, новоизбраното тогава правителство, по думите й, има за политическа цел не разбиването на корупцията, а да дискредитира предишния президент Георги Първанов. През 2013 и 2014 г. правосъдното министерство констатира нередности, въпреки това ДАБЧ продължава да действа по познатия начин, припомня сайтът.

 

Ако това зависеше от мен, никога нямаше да приема България в Шенген заради безотговорното правителство, заявява Матева във връзка с Механизма за сътрудничество и проверка над страната ни. Според нея ЕС не бива да приема страна членка да има толкова корумпирани хора в правителството си. „Тези, които критикуват правителството, не биват чути в България. Затова страната е на толкова ниско място в Индекса за свобода на медиите“, обобщава Матева. Уволнената чиновничка твърди, че се притеснява за живота и безопасността си, по думите й властите са спрели социалните й осигуровки.

 

„В България имаме клиентелистка държава, има имитация на демокрация, това не прави хората щастливи, нито им гарантира достоен живот. Затова някои са носталгични за комунизма, когато е имало относително чувство за сигурност и някакво спокойствие“, завършва интервюто си Матева.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама