България е в криза за кадри, която ще се отрази на растежа на икономиката, предупредиха от Българската стопанска камара.
По време на дискусия по темата работодатели изтъкнаха, че интересът на студентите към професии, за които има глад на пазара на труда, трябва да бъде събуден в университетите и че бизнесът трябва да участват в актуализирането на учебните програми.
Всяка IT компания у нас изпитва дефицит на кадри и затова ние сами си ги обучаваме", каза Наталия Футекова от Асоциацията за информационни технологии. Гладът за специалисти в този сектор според нея може да бъде преодолян когато бизнесът влезе да преподава във висшите училища: "Единственият шанс такъв човек от бизнеса да влезе да преподава, това е да бъде поканен като лектор някъде в рамките на един-два часа. За два часа аз не мога да обясня на нито един човек какво представлява една RP-система".
Подценява се нещо основно - възможността бизнесът да организира практически обучения за бъдещите кадри, алармира Тончо Томов от Стопанската камара: "Това все още се прави от много малко предприятия, а това е ключовият момент".
Държавата стимулира финансово студентите по специалностите, за които има глад на пазара на труда и университетите, които обучават по тези специалности, каза Ивана Радонова - експерт в Просветното министерство, цитирана от БНР. Според нея важно е да се инвестира в преподавателите: "Ако не инвестираме целенасочено в преподавателите, просто няма да имаме успех".