Детската самота е нов, но много сериозен социален проблем. Сивата икономика "изяжда" парите за подкрепа на най-малките членове на обществото ни. Детската бедност в България се задълбочава. Нараства и делът на самотните родители. Нужна е реформа в правосъдието свързано деца.
Това са част от изводите в проекта на Национална стратегия за детето 2019 -2030 година, публикуван за обществено обсъждане, съобщава Медиапул.
Детската самота се превръща в нов социален проблем. Детската самота се дължи преди всичко на трудовата миграция на родителите. Трансформациите в традиционните семейни отношения ограничават възможностите за нейното компенсиране, се посочва в документа, цитиран от БТА.
Проблемите на българското дете се задълбочават и заради нарастващия дял на самотните родители, трансформацията в модела на съвременното българско семейство. В стратегията е заложено стимулиране на проактивната роля на бащите в отглеждането на децата чрез организиране на обществени кампании за споделено родителство, както и навлизане на повече мъже в помагащите професии.
Проблем остава и детската бедност, която според стратегията е с най-високите стойности през изминалите години. По данни на НСИ като бедни преди социалните трансфери се определят 37.9 на сто от децата от 0 до 17-годишна възраст, а почти половината от българските деца живеят в риск от бедност или социално изключване.
В стратегията се отчита, че "сивата икономика" "изяжда" парите за подкрепа на децата. През изминалите години е продължила негативната тенденция на детското благосъстояние.
В проекта на стратегия се предвижда и цялостна реформа в областта на правосъдието за деца и създаване на система за детско правосъдие, ориентирана към правата на децата. Въвеждане на пълна и изрична забрана за телесно наказание над деца, криминализиране на домашното насилие и въвеждане на ефективна работеща система за превенция, наблюдение и изпълнение на тези забрани, е заложено като цел на стратегията. Ще бъде въведена забрана за задържането и лишаването от свобода на деца под 14-годишна възраст
Проектът за Национална стратегия за детето 2019 -2030 г. отбелязва, че от основно значение е създаването и приемането на нов Закон за детето и семейството. Предвижда се да бъдат приети и национални стандарти за ранно детско развитие, както и тяхното въвеждане във всички услуги за деца в ранна възраст. Въвеждането на стандарти за качество на грижите в детските ясли и предучилищното образование в съответствие с Европейската рамка за качество за услугите за образование и грижи в ранна детска възраст, е заложено още в проекта на документ.