Всички излъгаха, че ще се оправим, някои се оправиха. По принцип е така. По този начин големият драматург Христо Бойчев коментира години по-късно известната реплика ”Шъ съ оправим!”
Императив на изкуството е да даде надежда на хората. Но е важна и илюзията. От илюзия на илюзия преминава животът ни. Надеждата да живеем добре ни изигра илюзия, обясни той пред БНТ.
В момента живеем като жанр в трагедия, но ако се замислим сериозно , може би е комедия. Но комедията е трагедия след време. И най-смешните неща изглеждат тъжни, посочи драматургът.
Театърът беше политически, защото по някакъв начин се бореше с диктатурата, а сега всичко се казва открито, но никой не обръща внимание, посочи той.
Идеологиите почити винаги са грешни, защото са творение не на иисторията, а на човешкия ум. Светът се развива по някакви неумотворни пътища. Тези протести не са случайни. Аз съм възмутен от френските протести, смята Бойчев.
Той коментира и максимата: "Както живееш, така ще те съдят". Добре звучи. Нямаме предвид институцията, а съдът , присъдата на времето и обществото.
В театъра никой не е богат, живееш от това, което пишеш, призна той.
Тези дни е премиера на пиесата на Христо Бойчев "Оркестър Титаник" в Сатиричния театър.