НОВИНИ


България стабилно държи позицията си на „демокрация с дефекти“

1 4245 15.01.2019
България стабилно държи позицията си на „демокрация с дефекти“
Индекса за демокрация на EIU за година. eiu.com

Стабилно сме на 46 място от 167 държави в класацията на „Икономист интелиджънс юнит“. Интексът всяка година показва нивото на демокрацията в световен мащаб. Тази година се отчита, че глобално се влошават нещата. Вероятно сега някои ще надуят фанфарите и ще отчетата като голям успех, че България не е мръднала от мястото си, а даже имаме и шанс да се издигнем в класацията догодина, след като другите слизат на долу.


За единадесети път “The Economist Intelligence Unit “ (EIU) публикува  Индекса за демокрация. В глобален мащаб се вижда че се е увеличило гражданското участие в политиката, то  нараства почти във всички региони на света. Макар и ясно разочаровани от формалните политически институции, населението е превърнало гнева в действие и от данните се вижда, че то все по активно гласува и протестира. Най-забележителният напредък е в участието на жените. През последното десетилетие показателят се е подобрил повече от всеки друг. Това подобрение обаче, се осъществява в условията на влошаване на доверието в демокрацията, което се вижда от влошаването на повечето категории в индекса за 2018 година.

 

В доклада България е определена като „демокрация с дефекти“ и е поставена на 46-то място от 167 държави. От останалите държави в Европейския съюз по-ниска оценка получават Полша – на 54-то място, Унгария – на 57-мо, Хърватия – на 60-то и Румъния – на 66-то място.

 

Преди да побързат някои политици да се зарадват, нека обърнат внимание на факта, че България изпреварва четири страни в ЕС по демокрация, но като цяло качеството на демокрация у нас остава почти непроменено от 2006 г. В такава позиция сме и през 2008 г.

 

Оценките на „Икономист интелиджънс юнит“ сочат, че през 2018 г. няма промяна в състоянието на демокрацията в България спрямо 2017 г. Според класацията най-добри са били показателите ни през 2015 година.

 

В голяма част от челните позиции на индекса стоят страни от Западна Европа, но въпреки това при тях се наблюдава спад на средния коефициент на демокрация от 8,42 точки през 2015 г. до 8,35 през 2018 г., като 10 точки е максималната оценка.

 

Последни в глобалното класиране са Северна Корея с 1,01 точки, Сирия с 1,43 и Демократична Република Конго с 1,49 точки.

 

На първо място в класацията в глобален мащаб е Норвегия с 9,89 точки, а след нея се нареждат Исландия  с 9,58 точки, Швеция с 9,39  и Нова Зеландия с 9,26 точки. Те спадат към така наречените цялостни демокрации.

 

Страните от Балканите също са напред в класацията. Като „несъвършени демокрации“ се класират Гърция - 7,29 точки, България - 7,03, Сърбия - 6,41 и Румъния 6,38. Като  „хибриден режим“ са определени  Македония, която е с 5,87 точки и Турция, която е с 4,37.

 

Интересно е също така да се отбележи, че Турция и Гърция не спадат към групата на източноевропейските страни, а са причислени към западноевропейските, където те са на последните позиции.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама