Делото на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов за наложената му глоба от 1000 лева за неподадена имуществена декларация пред Сметната палата вече е в Административния съд София-град (АССГ).
Панов е бивш председател на АССГ и това пък е станало причина за отвод на съдебния състав, който трябваше да гледа процеса на втора инстанция, пише „Лекс“.
В края на миналата година съдия Ангел Павлов от Софийския районен съд (СРС) потвърди наказателното постановление на шефа на Сметната палата Цветан Цветков, с което Лозан Панов беше глобен с 1000 лева.
Решението на СРС обаче не е окончателно и Панов го обжалва, тъй като твърди, че след като е декларирал имуществото си пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), не е имало смисъл да го прави и пред Сметната палата. Спорът е дали тримата големи в съдебната власт – председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор, трябва да подават декларации и пред Сметната палата, и пред ИВСС.
Според районния съд председателят на ВКС е трябвало да подаде имуществени декларации и пред двете институции, защото в тях се обявяват различни обстоятелства. В мотивите си съдия Павлов беше записал, че ако Панов го беше направил, дори и със закъснение, случаят можеше да е малозначителен.
Делото е стигнало до АССГ в края на декември и е било разпределено на състав с председател и докладчик Георги Тафров и членове Милена Славейкова и Даниела Гунева.
На 14 януари съставът на АССГ се е отвел от делото. Мотив за отвода е, че съдия Славейкова е била заместник-председател на съда, когато негов председател пък беше Лозан Панов. Той беше избран за шеф на АССГ в края на 2006 г., а на следващата година негов заместник стана Славейкова.
Според нея съвместната им работа в ръководството на съда тогава води до основателни съмнения в безпристрастността на състава, който сега трябва да гледа делото му.
Предстои то да бъде разпределено на нов състав. Възможно е и други бивши колеги на Панов да се отведат от него, но в АССГ работят 67 съдии и повечето от тях са назначени след 2012 г., когато той вече не ръководеше съда, а отиде във Върховния административен съд.