Внесоха законопроекта за ратификацията на Договора от Преспа в гръцкия парламент. С документа се приема името Република Северна Македония и се дава зелена светлина на страната да започне преговори за присъединяване към ЕС.
Законопроектът, с който се ратифицира и влиза в сила Договорът от Преспа беше представен в гръцкия парламент. Вероятно в понеделник документът ще бъде разгледан от комисията по национална отбрана и външни работи и се очаква да бъде гласуван до петък, съобщава БНТ.
Законопроектът на Министерството на външните работи на Гърция е озаглавен "Ратифициране на окончателното споразумение за разрешаване на различията, посочени в решенията на Съвета за сигурност на ООН 817 (1993) и 845 (1993), прекратяване на Временното споразумение от 1995 г. и установяване на стратегическо партньорство между страните ” и се състои от три члена.
Първият е подписаното споразумение от Преспа, вторият се отнася до повишаване ранга на Службата за връзка в Скопие в посолство и на Службата за консулски, икономически и търговски дела в Битоля в ранг на Генерално консулство. Третият постановява, че законът влиза в сила след публикуването му в Държавен вестник.
Законопроектът от 18 януари 2019 г. беше подписан от гръцкия премиер Алексис Ципрас и министри от неговото правителство.
На 17 юни Македония и Гърция подписаха Договора от Преспа, с който се слага край на продължилия повече от 27 години спор за името. Новото име на страната, което договориха премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, е „Република Северна Македония“. На 19 октомври Промените в македонската конституция бяха подкрепени от 80 депутати, включително 8 народни представители от ВМРО-ДПМНЕ. С решението си македонският парламент откри пътя на страната за членство в НАТО и започване на преговори с ЕС, а също така затвориха страницата, в която Македония носеше срамното определение Югославска, пише БГНЕС