Констатациите на прокуратурата за издаване на множество фалшиви ТЕЛК решения БОРКОР ги беше направила в доклад още преди 2-3 години. Тогава интерес към доклада на Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност беше проявен от ГДБОП, но дали са били предприети конкретни действия, не мога да кажа. Това заяви пред Фрогнюз последният директор на БОРКОР Елеонора Николова.
Докладът синтезира цялата информация за възможните злоупотреби с инвалидните пенсии. Може да се стъпи върху нея и да се съкрати пътя по установяване на престъпна дейност.
Проблемът на БОРКОР бе, че хората не разбираха какво означава анализ. Смятаха, че той е излишен и отвлечен. Хората се радват като щракат белезници, затова нашата работа бе подценявана.
В Доклада бяхме посочили слабите места на системата, начинът, по който може да се пробие и да се стигне до получаване на ТЕЛК от хора, които не са болни. Преди години показаха по медиите едно село с деца ромчета, освидетелствани като незрящи, а караха „Мерцедес”-и.
За да се спрат злоупотребите, трябва да има единен регистър, който да е публичен. Така ще може да се направи реално проследяване на заболяването, кога е диагностицирано, кои са лекарите, които са го установили, каква е степента на инвалидизиране, препоръчва Елеонора Николова.