ЕК представи обстоен доклад относно схемите за гражданство и право на пребиваване срещу инвестиции, прилагани от някои държави членки на ЕС. Комисията излезе с препоръки към три държави - България, Кипър и Малта.
В доклада се очертават съществуващите практики и се посочват някои рискове за ЕС, свързани с тези схеми, и по-специално по отношение на сигурността, изпирането на пари, данъчните измами и корупцията.
ЕК ще сформира работна група от експерти, за да наблюдава България, Кипър и Малта заради схемите за получаване на гражданство срещу инвестиции. Групата ще се занимава с подобряване на прозрачността, управлението и сигурността на схемите.
Тези три държави ще бъдат наблюдавани заради липсата на прозрачност в начина, по който функционират схемите, както и липсата на сътрудничество между държавите членки, пише в доклада.
Според ЕК в България, Кипър и Малта понастоящем се прилагат схеми за предоставяне на гражданство на инвеститори при условия, които не са толкова строги, колкото обикновените режими за натурализация.
Еврокомисията изтъква, че в посочените три държави членки няма нито задължение за физическо пребиваване на лицето, нито изискване за други действителни връзки с държавата, преди да бъде получено гражданство.
Тъй като всяко лице, което придобие гражданство на държава членка, придобива едновременно с това гражданство на Съюза, схемите представляват общ интерес за ЕС, пише още в доклада.
Решението на една държава членка да предостави гражданство в замяна на инвестиции дава автоматично права на свободно движение и достъп до вътрешния пазар на ЕС, за да се упражнява икономическа дейност, както и правото да гласуваш и да бъдеш избиран в европейски и местни избори.
На практика тези схеми често се рекламират като способ за придобиване на гражданство на Съюза заедно с всички права и привилегии, произтичащи от него.
ЕК ще наблюдава стъпките, предприети от властите за преодоляване на проблемите.