В стремежа си да защитят законовите си интереси на кредитор, банките са "пресолили супата", коментира Хърсев, цитиран от БНР.
Според икономистът страхът на банките да кредитират е опасен, а исканията им за законови промени в защита от некоректни длъжници - като забрана за пътувания, са силно преувеличени и могат да имат обратен ефект в обществото.
"Това е процедурна възможност, която съществува и сега - автомобил да бъде спрян от движение по искане на съдия-изпълнител, обясни финансистът.
Според него би било напълно достатъчно, ако се ускори изпълнителното производство и издаването на заповеди за изпълнение.
Емил Хърсев допълни, че работата по събирането на вземанията е не толкова в изпълнителното производство, "притискането на длъжника и разсипването на предприятия, а е много важно кредиторът да е разумен и да помогне на онзи, който може да оцелее".
"Най-лесно е да ходиш със съдия изпълнител и каквото намериш, да му вземеш", отбеляза той.
Според Емил Хърсев, в момента количественото ограничение на кредитите, дефицита и "страхът на кредитора да продължи да финансира очевидно разумни проекти, които трябва да бъдат завършени, за да започнат да се изплащат" е по-опасно от високите лихви.