Законът за ратификация на Преспанския договор е публикуван в днешния брой на Държавен вестник в Атина.
Това става, след като гръцкият парламент одобри споразумението, което слага край на 27-годишния спор за името на Република Македония между властите в Скопие и Атина. Преди две седмици договорът бе ратифициран и от македонския парламент. На практика пътят за членството на Македония в НАТО и започването на преговори за членство в ЕС е открит.
Гръцкият президент Прокопис Павлопулос подписа закона веднага след като бе ратифициран от парламента вчера. Съгласно това споразумение Гърция вече ще има посланик, а не консул в Скопие и генерален консул в Битоля.
Следващата стъпка след положителния вот по Договора от Преспа е гръцкото правителство да информира генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че са приключили с ратификацията. Така Алиансът ще получи зелена светлина за подготовката на протокола за приемане на Македония и в началото на февруари да покани македонските политици да го подпишат.
Веднага след това Гърция ще ратифицира поканата за членство в НАТО на Скопие - стъпка, след която влизат в сила новите конституционни промени, а Македония става Република Северна Македония и споразумението започва да се прилага.
В тази фаза, която се очаква да стане в началото на пролетта, всички задължения се прехвърлят официално в Скопие. Съгласно договора, "веднага след влизането в сила, страната трябва да уведоми всички международни, многостранни и регионални организации, институции и форуми, на които е член, за влизането в сила на настоящото споразумение."
Тогава по силата на споразумението всички тези организации, институции и форуми трябва да приемат и използват новото име, а същата процедура ще се прилага от правителството в Скопие спрямо всички държави членки на ООН. Това би означавало, че тогава официално другите страни и организации ще се обръщат към страната с Република Северна Македония, посочва БГНЕС.