69 % отговарят с „Не“ на въпроса дали са равни пред закона бедните и богатите в България. Това показва социологическото проучване на Афис, публикувано днес.
На въпрос „Според вас, равни ли са пред закона бедните и богатите в България?“, само 4% отговарят „Да“, 25% – в някои случаи, 69% – „Не“.
Данните са от проучване на Афис, проведено от 14 до 9 януари сред 1010 пълнолетни български граждани.
Запитани, „За кого, според Вас, работи политическата система в България“ – за богатите, за средната класа или за бедните?“ – само 7% преценяват, че нашата демокрация изразява интересите на всички еднакво, както е по Конституция.
Доминира отговорът, че статуквото работи за богатите . Това смятат 71% от запитаните. Само 2% смятат, че работи за бедните. Още по-незначителен брой - 2% допускат, че установените порядки обгрижват с предимство „средната класа“. А 11% избират междинен отговор – че днешната система не работи за никого.
Източник: Афис
63% от българите смятат, че имущественото неравенство у нас се увеличава. Само 7% са на обратното мнение. 26% са убедени, че социалните разлики остават на същото ниво.
Това показват данните от проучване на Афис, проведено от 14 до 9 януари сред 1010 пълнолетни български граждани.
Възприятието за растящо неравенство е обратно пропорционално на доходите. Сред хората с до 150 лв. месечно на човек от домакинството, нагласата, че неравенството расте, обхваща далеч по-голям дял отколкото е средният за страната – 81%. В тази подоходна категория само 10% смятат, че различията остават на същото ниво и нито един - 0% не споделя мнението, че имуществената ножица се затваря, коментират от АФИС.
Тъкмо обратното се забелязва при хората, които разполагат с 1000 лв. или повече месечно. Те виждат далеч по-слаба динамика, отколкото забелязва населението като цяло. Само 48% в тази категория отбелязват растящо разслоение, 33% не виждат промяна, а 17% (или два и половина повече пъти от типичния дял) смятат, че неравенството намалява.
А „Доколко властта зависи от бизнеса?“, 39% оценяват зависимостта като „силна“, докато на обратното мнение са само 7%. 38% виждат зависимост, заличаваща разграничението между двете. Те избират грубо-реалистичния отговор: „Властта е бизнес, бизнесът е власт“.