КТБ затвори на 20 юни 2014 г. и вложителите трябваше да чакат до 4 декември 2014., за да получат парите си. В нарушение на директива на ЕС Централната банка е забавила изплащането на гарантираните депозити. Това е постановил Административният съд във Варна.
Вложителят във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) Николай Кантарев, заради чието дело срещу Българската народна банка (БНБ) беше сезиран Съдът на Европейския съюз в Люксембург, е осъдил централната банка да му плати 1835,72 лв. Обезщетението, което се присъжда на Николай Кантарев, всъщност е разликата между законната лихва за забава за този период и начислената по влога му.
Административният съд във Варна е приел, че БНБ е нарушила правото на ЕС, като е забавила решението за обявяване на депозитите в КТБ за неналични. То пък е довело изплащането на гарантираните влогове едва на 4 декември 2014 г. Според съда депозантите е трябвало да започнат да получават парите си от Фонда за гарантиране на влоговете в банките още на 25 юли 2014 г.
Съдията по делото Искрена Димитрова приема, че забавянето на БНБ в разрез с правото на ЕС е продължило от 25 юли 2014 г. до 6 ноември 2014 г., когато беше отнет лицензът на КТБ и реално беше задвижена процедурата по изплащане на гарантираните депозити, съобщава lex.bg.
След като вече има осъдително спрямо БНБ решение на български съд, всеки вложител може да осъди централната банка и да поиска дължимото обезщетение. След решенията на Люксембургския и Варненския съд става ясно, че БНБ са нарушили правилата, въпреки, че упорито твърдяха, че няма такова нещо.
Пълното решение на Административният съд във Варна може да видите ТУК.