Според нови европейски изисквания, които влизат в сила на 9-ти февруари, за много аптеки може да е невъзможно да продават медикаменти. От Министерството на здравеопазването обясняват, че срокът ще бъде удължен и аптеките ще разполагат с 6-месечен преходен период, за да отговарят на изискванията.
На 9 февруари влиза в сила нова наредба, която важи за всички държави в Европейския съюз. Според нея всички аптеки трябва да имат специален софтуер, в който да отразяват продажбите си. Това би трябвало да гарантира, че фалшиви лекарства на пазара няма да има. За някои аптеки обаче разходите за този софтуер се оказват сериозен проблем.
„От нас се изисква да оборудваме аптеките си със специални четци. Тези софтуери са много скъпи. Освен това има една система, която ще бъде включена от 12 февруари. Това е системата за докладване на липсващи лекарства към Изпълнителната агенция по лекарства”, заяви пред Нова телевизия председателят на фармацевтичната колегия в Благоевград Константин Качулев. Той допълни, че средният разход за аптеките по въвеждането на този нов софтуер ще бъде около 2000 лв.
Преди дни недоволни от промените написаха писмо до Министерството на здравеопазването. От там обясниха, че срокът до 9 февруари ще бъде удължен и аптеките ще разполагат с 6-месечен преходен период, за да се справят с новата европейска наредба.