ГЛАСЪТ


Какви ги говори Иван Гешев?

10 17151 04.02.2019
Какви ги говори Иван Гешев?
Иван Гешев БГНЕС

Заместникът на главния прокурор Иван Гешев е известен с медийните си изяви. Заради това много хората изказват опасения, че Европейският съд за правата на човека ще бъде сезиран многократно. Но осъдителните присъди на ЕСПЧ ги плащат данъкоплатците, не Гешев или прокуратурата. Това ли им дава свободата да говорят каквото си искат?


През изминалата седмица стана ясно, че бившият социален министър Емилия Масларова е осъдила в Европейския съд за правата на човека държавата ни заради „нарушаване презумпцията за невинност“, което се е случило в публични изказвания на две лица – депутат от ГЕРБ и говорител на прокуратурата. Обръщаме внимание на темата, защото настоящият зам.-главен прокурор Иван Гешев е известен към момента най-вече с медийните си изяви.  А от това на много хората им светва някаква лампа, без значение от цвета й.

 

Иван Гешев обича да говори, претендира за остроумие, използва цветущи фрази, които повечето медии повтарят с насмешка, докато той твърди, че го цитират защото е класик. Въпреки, че привидно много се старае да не говори кофти неща, за които могат да го обвинят, че нарушава права и правила, неведнъж се случва да изрича противоречива информация. Защо толкова смело говори Гешев?  Казва ли истината? Използва ли пресконференциите и изявленията си, за да изнася информация, въз основа на която преди човек да стигне до съдебен процес вече  е окончателно осъден от медиите? Само си спомнете изказванията, интервютата и пресконференциите му в продължение на повече от 4 години по „Мегаделото КТБ“. А самото дело все още не е започнало по същество, защото четата обвинителният акт, подписан лично от Гешев, изобилстващ с хиляди пъти повторени длъжностни характеристики на 18 лица, за да се докарат 5 000 страници.   

 

За да не сме голословни, ето само няколко примера, за това как това което твърди Гешев, често намира не само опровержение, но и може да даде повод на много хора да стигнат до ЕСПЧ в Страсбург.

 

Иван Гешев за Иванчева и Петрова:

За "предаването на подкупа" на Десислава Иванчева и Биляна Петрова първоначално Иван Гешев твърди, че парите са разделени в заведението, в което са пили кафе с „посредника“ и всеки е тръгнал в неговата си посока

 

На пресконференция на 18  април 2018 г. Гешев заявява:  „И отиде при тях на кафето на Кристал, седнаха, пиха кафе два часа, взеха си парите, посредника си взе 14 000 евро от тези 70 000 евро, което е неговата част. Взеха си парите, разделиха се след два часа кафе и тръгнаха в различни посоки.“ Същото казва и пред Нова телевизия.

 

Съвсем друго нещо казва на 7 януари 2019 г., показва го Сашо Диков в „ Евродиков“. Иван Гешев казва, че парите са поставени от посредника в колата на Иванчева:  „ Да отговоря на въпроса ви дали мястото беше правилно избрано. И в предишното гостуване казах, че това беше лош късмет. Мястото беше избрано и е преценено от съответните оперативни служители и комисията за противодействие на корупцията, в един момент, когато спира на светофар, на първия светофар след поставянето на парите в колата от посредника, след като спира колата КОНПИ и правилно преценяват да спрат г-жа Иванчева и да се премине към задържане от страна на служителите на МВР“, казва Гешев.

 

Защитници на двете кметици, в отговор на медийните изяви на прокуратурата, също направиха пресконференция, на която подробно коментираха противоречия и изказвания.

 

Иван Гешев за ТЕЛК

На 22 януари 2019 г.  по телевизия "България он еар" Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" заяви, че зам.-главният прокурор Иван Гешев не е изнесъл никакви реални доказуеми данни, когато е обявил, че много хора с ТЕЛК са го получили неправомерно. Според нея той е направил политически изказвания и абсолютно фалшиви внушения. Прокуратурата тиражира редица фалшиви новини, категорично заяви тогава Григорова. От прокуратурата казват, че НОИ няма никакъв контрол над решенията на ТЕЛК, което по думите на Ваня Григорова отново не е вярно. Според разпоредба в закона ясно е казано, че има медицински комисии към НОИ, които проверяват всички решения и обжалват, ако има нещо нередно в решенията.

 

 

Иван Гешев за казуса с „Дунарит“ АД

Преди десетина дни Иван Гешев направи едно наистина виртуозно и впечатляващо с тежката си некомпетентност изказване свързано с военния завод „Дунарит“. Звучи като бълнуване в просъница, но такъв си е Гешев – важни са му медийните изяви. Вместо обаче вложителите, които според него би следвало да го заобичат, че ги защитава и се бори за правата им, да го заобичат  истински  и всеотдайно те реагираха остро на думите му,  задавайки му куп въпроси, на които той от години отказва да отговори. И да разследва отказва, когато вложители подават жалби и сигнали за грабежи в затворената банка. Какво каза Гешев?

 

Според него военният завод "Дунарит" е актив на Корпоративна търговска банка (КТБ) и НАП и КПКОНПИ би трябвало да имат интерес да го придобият, а вложителите на фалиралата банка е логично да искат той да се продаде и да си получат парите, заяви зам.-главният прокурор Иван Гешев пред журналисти. Заводът бил придобит със средства от КТБ по начина, по който са придобити всички предприятия. Придобит е преди инкриминирания период, т.е. той е купен с пари от КТБ, обясни още Гешев. "Морално е да е част от активите на КТБ, с които синдиците, ако успеят да продадат тези активи, би трябвало да се плати на тези хора, на които не им бяха платени парите, т.нар негарантирани вложители - с техните пари е купен този завод".

 

Хубаво, но защо вложителите не се радват на това изказване. Сигурно защото от години подават сигнали в прокуратурата за увреждането на масата на несъстоятелността и искат да знаят какво се случва с „Техномаркет“, „БТК“, „НУРТС“, завод „Рубин“, „Гипс“, ваканционни селища, хотел „Хисаря“, „Русенска корабостроителница“ и много други. Защо Гешев не предлага те да се върнат на КТБ и да се продадат от синдиците?

 

Ще ви върнем към момента на затваряне на КТБ и обявяването й във фалит. Тогава БНБ възложи на три фирми да направят обезценка на активите в банката. На база на тази спорна и извършена абсолютно непрозрачно обезценка се обоснова фалита на банката. По-късно и специалната комисия в НС, ръководена от Десислава Атанасова използва тези данни, които станаха публично достояние от публикувания доста спорен (след разсекретяването на стенограмите от заседанията на комисията) доклад.  От там се вижда, че дружеството, което притежава освен Дунарти и другия завод, част от военно промишления комплекс на страната – Авионамс, е обеценено с 91%.  Преценката е на Ърнст енд янг одит ООД. Те обезценяват кредитите на Хедж инвестмънт АД с 91 %, а Дунарит АД - с 30 %. т.е. те казват, че Хедж инвестмънт АД ще си върнат 9 % от кредитите, а Дунарит - 70 %. Останалото отива в дупката от 4 млрд.лева, заради която отнеха лиценза на банката. Това което твърди Иван Гешев за стойността на Дунарит, води до съмненя, че той е запознат с факта, че обезценката е недействителна и е направена за да се нагласят цифрите по начин, удобен за целта, а тя е ликвидация на банката и придобиване на активите от "правилните" лица.

 

 

Иван Гешев за Бойко Атанасов и документи по делото КТБ намерени в кофите за боклук

През 2016 Гешев атакува следователят  Бойко Атанасов  като отрече да са изхвърляни в кофите за смет материали от делото КТБ, макар че в прибраните от съвестен гражданин листове има описи на документи именно по това дело, от които стават известни непублични до момента факти. Биволъ публикуваха фрагмент от изказването му, от което „може да се проследи и оцени особения полет на мисълта на Гешев, която не се обременява с логика и последователност. Не е ясно дали той подхожда така към разследването за КТБ“, пишат от сайта.

 

Ето думите на Гешев: „Имам и една, така, препоръка ако позволите към всички колежки тука. Ще ме извините така за… леко… да не кажа нецензурното изречение, но ще ви препоръчам на всички колежки да не изхвърлят в контейнерите за боклук санитарни материали. [хихикане]. Защото логиката оттам следва санитарен материал, кръв, а не, извинявам се… [смехове] санитарен материал, клошар, кръв, убийство от шпицкоманда, ДНК експертиза. А те са много скъпи тия експертизи. И това, ако се приеме това мое становище, да бъде прието. Това го казвам без да говоря за г-н Атанасов, принципно го говоря. Нашата професия е много рискова, това е факт. На някой му изгаря бушона отвреме-навреме, друг пък му тече покрива, на мен определено ми капе покрива, обаче на некои се е наводнил и горния етаж тотална щета, пак не визирам абсолютно никой. И за това предлагам Колеги, чисто колегиално, да вземем да помогнем на следовател Атанасов. Уф пак казах следовател. Пак се изпуснАх. В тоя ред на мисли да му помогнем. Трети отдел да му обясни с какво се занимава, скоро никой не е умирал. Да му обяснят и втори и първи отдел. Имам идея, ръководството е тука, да му образува един сектор специално за него. Жалби. Той ще се чувства щастлив. Това са горе-долу идеите, които ми хрумват, а, бате Мильо го видях и него, бате Мильо да му прочете от Библията малко, там също е сериозно, щото едно време в Трето вършеше работа при наркодилъри, що да не свърши при г-н Атанасов.“

 

Благовеста Фармаконова


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама