Има доказан случай за морбили в София. В Инфекциозна болница е настанена 37-годишна жена, която преди това е била на преглед в друга болница.
Това съобщи в сутрешния блок на БНТ зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни заболявания д-р Тодор Кантарджиев.
37-годишната жена, която се е разболяла от морбили се е лекувала в частна болница, но след това е била изпратена в Инфекциона болница, но не е ясно как е била транспортирана, съобщи д-р Кантарджиев.
Рискова е възрастовата група от 25-40 г. с изпуснати имунизации, изтъкна медикът. Имунизациите срещу морбили са две - на 13-месечна възраст и на 13-годишна. Проверка дали сме имунизирани може да се направи с проверка за наличие на антитела. Държавата трябва да предприеме строги мерки срещу фалшиви или липсващи ваксини, призова д-р Кантарджиев. Така се рискува здравето и на останалите, допълни той. Ваксината е жива, заради което носи определени рискове, но именно заради това първата ваксина се поставя на 13-месечна възраст.
д-р Кантарджиев обърна внимание, че случаите на морбили в цяла Европа и на Балканите се увеличават заради липсата на ваксинации и сезонните работници от страни като Украйна. Случаите на морбили в Европа са нараснали десетки пъти и заради липсата на имунизации. Най-много са случаите в Украйна - 36 000 души.
В България нивото на ваксинации остава високо, така че засега страната ни успява да избегне тази тенденция. Здравните власти в страната ни трябва да изискват имунизационен паспорт на сезонните работници от там или да ги имунизират, призова д-р Кантарджиев.
Той призова да не се пътува с деца под имунизационната възраст от 13 месеца в рисковите от морбили страни, а хората, които не са карали болестта и са били в чужбина, да избягват контакт с деца в първите няколко дни след завръщането си.
Три са починалите деца от морбили в съседна Македония. Висока заболеваемост е имало миналата година в Сърбия, Румъния и Гърция. Не бива да се посещават тези страни с деца, които са под 13 месеца, когато се поставя първата ваксина, изтъкна д-р Кантарджиев. Той подчерта, че младежите, които не са боледували от морбили и са били в чужбина, е редно да избягват контакт с малки деца в първите няколко дена след завръщането си в България. По думите му, ако посещаваме рискови страни, е редно да избягваме големи групи деца.
От началото на годината до сега от грип са боледували 600 000, а от респираторни инфекции са боледували около 1,5 млн. души. Това е малък брой хора за грипна епидемия, изтъкна д-р Кантарджиев. Грипът отминава, но сега е моментът на усложненията, обясни още той.
Специалистът предупреди, че тази година трябва да се вземат мерки за избиване на комарите по водоемите, за да се предотврати опасността от западнонилска треска. Това трябва да се извърши преди разлистването на дърветата и е задача на местната управа, допълни той.