НОВИНИ


Румъния разследва еврокомисари в отговор на крититиките от ЕС

2 4320 21.02.2019
Румъния разследва еврокомисари в отговор на крититиките от ЕС
Председателят на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня.

Румънски съдии разследват еврокомисари. ЕК е научила за разследването от медиите и въпреки припомнянето, че те оговарят само пред Европейския съд, няма индикации да са се трогнали в северната ни съседка.


Поводът за разследването от страна на Румънски правораздавателни органи е критичният доклад на Брюксел за съдебната система на северната ни съседка, съобщава БГНЕС

 

Новосформираният орган на разследващите съдии в Румъния е започнал разследвания срещу европейски комисари. Това се случва веднага след жалба на близката до управляващата Социалдемократическа партия медия Luju.ro, в която се цитират имената на заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс и на комисаря по правосъдието Вера Йоурова.

 

Брюксел е реагирал на разследването с напомняне, че еврокомисарите отговарят пред Европейския съд, предаде БГНЕС.

 

Тимерманс и Йоурова са двамата комисари, които наблюдават спазването на принципите на правовата държава в държавите-членки на ЕС. В жалбата са посочени и ръководителят на делегацията на Европейската комисия в Румъния и бивш ръководител на румънската прокуратура. Твърди се, че четиримата са замесени в злоупотреба с длъжност и фалшифициране. И четиримата "обвиняеми" са работили по критичния доклад за съдебната система в северната ни съседка.

 

Към края на миналата година Европейската комисия публикува доклад за Румъния, в който се отбелязва "тревожната изостаналост и политическо влияние върху съдебната система". Междувременно Букурещ премахна всички ключови фигури в прокуратурата и съдебната система, отговарящи за борбата с корупцията и организираната престъпност.

 

Европейската комисия заяви, че не е получила официално уведомление за това дело и е информирана само чрез медиите, но припомни на румънските власти, че служителите на ЕК носят отговорност пред Европейския съд. „Националните органи нямат юрисдикция по тези въпроси. Всички представители на Европейската комисия са обхванати от протокола за привилегиите и имунитетите, свързан с европейските харти и подписан от всички държави-членки, включително Румъния“, обясни говорителят Маргаритис Схинас.

 

Брюксел и вчера посочи, че положението с върховенството на закона в Румъния е "много сериозно". Управляващата партия в Румъния е подложена на силна критика от страна на Брюксел за възпрепятстване работата на съдиите и прокурорите и за подготовката на амнистиите за своите членове. Председателят на управляващата СПД Ливиу Драгня е осъден за корупция.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама