Българският хляб е поскъпнал с близо 40 % за една година и с близо 12% за един месец в периода юни – юли 2007 г., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) .
Най-драстично е поскъпването на хляб „Добруджа” - с 38% за периода юли 2006 – юли 2007 г. Цените за белия хляб са се увеличили с 32.4% и за типовия хляб – с 36.2% за същия период. Оправдани са очакванията на НСИ за покачване на инфлацията у нас през месец юни – на 8.4 % на годишна база. Това дори надхвърля прогнозираните данни от „Блумбърг”, за които бе определена инфлация 6.7 % за месец юли при 5.6 % за месец юни.
През юли цените на общественото хранене са се увеличили с 1.3 на сто, а за обществени услуги - с 2.7 на сто. Храните, които съставляват 36% от потреблението на населението, са поскъпнали с 14.5%, като се отчита най-голямо увеличение за хляба - с 9.9 на сто, брашното - с 4.8 на сто, птичето месо - с 4.9 на сто, макаронените изделия - с 2.2 на сто. Зеленчуците също не изостават – цените им са скочили за килограм домати - с 34.3 на сто, за зеле – с 62.7 на сто, за краставици - с 15.6 на сто, а сиренето, кашкавалът и пресните млека съответно със 7.2 на сто, 1. 4 на сто и с 0.7 на сто. За минералната вода даваме с 3.7 % повече, за газираните напитки - с 0.7 на сто, високоалкохолните спиртни напитки - с 0.4 на сто, а вината и бирата съответно с 0.4 и 1.2 на сто. Намалели са цените на: субпродукти и карантия - с 0.2 на сто, картофи и картофени продукти - с 10.7 на сто, праскови и кайсии - с 16.1 на сто, дини и пъпеши - с 5.5 на сто и някои други.
Основна причини за инфлацията е, че годината е лоша от земеделска гледна точка, а това неминуемо се отразява и на икономиката, заявява депутатката от НДСВ Мариана Костадинова за агенция „Фокус”. Заради инфлацията ще бъде по-малко увеличението на бюджетните заплати и пенсии, коментира още тя. По нейни думи в икономиката има доста сериозни инвестиции, основен проблем е, че няма производство. Страната ни разчита основно на внос, а това няма как да не се отрази на икономиката. "В България е крайно време да се създаде производство, което да заработи добре, а в момента почти на 100% нещата са в частни ръце и всеки трябва да направи своето собствено предприятие печелившо", обясни Мариана Костадинова. Frognews.bg