Да не се допуска поскъпване на природния газ по време на криза искат българските индустриалци. Тази позиция Федерацията на индустриалните енергийни предприятия е изразила в отворено писмо по повод оповестената прогноза на „Булгаргаз”, че от януари синьото гориво трябва да поскъпне с около 18%.
Федерацията настоява да се създаде работна група с представители на енергийното министерство, ДКЕВР и индустрията, която да предложи други варианти за цените на газа, както и да изработи кризисен план при намалени доставки вследствие на евентуална нова газова криза.
Не сме съгласни газа да поскъпне, защото през следващите месеци, когато се очаква да е пикът на икономическата криза в страната ни, индустрията ще трябва да пести всяка стотинка, за да оцелее, заявиха от федерацията.
Вече сме имали зима със скъп газ, със спрени доставки и без някой да поеме отговорност за загубите на компаниите. Резултатът е бил свито производство, затваряне на цели заводи, а много хора са останали без работа поради драстичното намаление на поръчките в предприятията, коментират експертите в бранша.
Според тях увеличението на цената на газа ще доведе до загуба на конкурентоспособност, ново намаляване на производството и невъзможност за запазване на работните места, казаха от Българската федерация на индустриалните енергийни предприятия.
“Увеличението на газа го изчисляват по някаква тяхна си формула, когато си поискат и както си решат. Хубавото в случая е, че новото увеличение на газа няма да окаже влияние на цената на парното. Това, което са ни обещали от ДКЕВР и министерството на икономиката, е да не се увеличава парното този зимен сезон. Но този скок при газа ще окаже негативно влияние на предприятията, това няма как да се избегне”, казва Павел Кърлев, председател на Федерацията на потребителите.