България за трета поредна година заема последно място сред 27 членки на ЕС по измерен индекс на корупцията.
Успокоителното е, че делим последното място с Гърция и Румъния. България, Гърция, Румъния и Македония са на 70-то място от 180 страни, изследвани в проучване на Трансперънси Интърнешънъл върху корупцията.
Данните в изследването сочат, че за тази година Румъния не е отбелязала напредък, а членството на страната в ЕС по-скоро е довело до намаляване на натиска за противодействие на корупцията.
Според скалата на изследването максимално доброто справяне с корупцията се отбелязва с 10 пункта, а минималното с 0 пункта. България е включена за първи път в Корупционния индекс през 1998 г. със стойност 2,9 пункта. Индексът на страната до 2007 г. бележи ръст и достига до 4,1 пункта, но през 2008 година той спада значително до 3,6 пункта. Индексът на четирите източноевропейски страни за 2009 г. е 3.8.
Повечето изследвани страни имат оценка под 5, като индексът на Сърбия е 3,5, а на Молдова – 3,3. Най-висока стойност на индекса за 2009 г. имат Нова Зеландия (9,4), Дания (9,3), Сингапур, Швеция (9,2) и Швейцария (9,0). “Тези резултати говорят за политическа стабилност, устойчиво законодателство за конфликт на интереси и добре функциониращи държавни институции,” заявяват от ТИ.
Нестабилните държави, в които има нестихващи конфликти, се задържат на дъното на класацията. Това са държави като Сомалия (със стойност 1,1), Афганистан (1,3), Мианмар (1,4) и Судан и Ирак(1,5). “Най-корумпираните страни са също тези с постоянни конфликти, които разяждат политиката и инфраструктурата,” коментират ТИ.