НОВИНИ


Мартин Димитров: Оставка за КЗК, цакат малките и средните фирми

0 4567 12.03.2019
Мартин Димитров: Оставка за КЗК, цакат малките и средните фирми
Мартин Димитров

КЗК представи анализ на пазара на горива, от който става ясно, че нищо няма да предприеме. За да се замаже положението се изброяват отново редица проблеми и се обяснява, че държавата трябва да ги решава. От специален регулатор, КЗК се превръща в специален коментатор, който не предприема нито една значима мярка.


Последните няколко години ГЕРБ и БСП предприеха геноцид срещу малките търговци, което допълнително ограничи конкуренцията и е причина за нарастване цените на горивата.

 

Първо прие промените в ЗДДС, чрез които малките търговци бяха недопустимо дискриминирани и задължени да обезпечават двойно дължимото ДДС, за разлика от големите вериги на пазара. По въпроса ЕК дори започна наказателна процедура срещу България.

 

След това прие промени в Закона за акцизите и данъчните складове за минималните капацитети на данъчните складове, които твърде вероятно ще доведат до отнемане на лицензи и още по-големи проблеми с достъпа.

 

Накрая прие „картелния закон“ за горивата, гласуван от ГЕРБ, БСП и т.нар. „патриоти“, който има за цел да удари малките търговци, което вероятно ще се реализира през въведения регистрационен режим (Закон за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход).

 

От Демократична България за пореден път настояваме:

 

1/ Искаме оставката на КЗК, защото не защитава конкуренцията и малките и средни фирми.

2/ Да се отменят лобистките закони, извършващи геноцид срещу малките и средни търговци в полза на големите вериги.

3/ Да се облекчат условията за създаване и за достъп до данъчните складове за горива, за които от 2015 г. се знае, че близо 80% за дизела и над 90% при бензина, като капацитети, се контролират от най-големия участник на пазара – групата „Лукойл“;

3.1./ Законодателна забрана производителите и търговците или свързани с тях лица да имат господстващо положение или концентрация в сегмента на данъчните складове.

3.2./Данъчните складове да бъдат регулирани като обществени доставчици със задължителен, свободен и равнопоставен достъп до тях и публичност на цените за наемане, като в края на всеки месец обявяват свободните количества.

3.3./Разрешаване за използване на лицензирани данъчни и акцизни складове в съседни страни от ЕС.

3.4./ Като краткосрочна мярка държавата може да се намеси като пазарен участник в сектора на акцизните и данъчни складове, като създаде допълнителни такива с прозрачни правила за достъп и пазарни цени за ползване.

4/ Настояваме да се извърши обективно разследване на големите вериги, чиито цени подозрително съвпадат.

 

Мартин Димитров

Заглавието е на Фрог нюз

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама